Analiza obrazu:
D.Velazquez "Panny dworskie"
+załącznik

1. Co przedstawia obraz.
2. W jakim wnętrzu ma miejsce ukazana scena.
3. Kim są osoby na płótnie.
4. Co one robią.
5. Jaki jest ogólny nastrój obrazu.
6. Jaką rolę pełni w obrazie światło.
7. Gdzie są najjaśniejsze partie płótna.
8. Co symbolizuje światło.

Proszę o dobre odpowiedzi na wszystkie pytania. Osoby, które udzielą na min 5 pytań, zostaną hmm.. zgłoszone?

Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-06T00:55:08+01:00
"Panny dworskie" to obraz barokowego malarza Diego Velazqueza namalowany w roku 1656. Artysta wykorzystał tu technikę oleju na płótnie.
Obraz przedstawia córkę króla Filipa IV - Małgorzatę Teresę oraz dworzan. Postaci znajdują się w galerii Cuarto del Principe Starego Alakazru w Madrycie.
Jedna z dwórek, Dona María Agustina Sarmiento, klęcząc podaje napój na tacy, druga, Dona Isabel de Velasco, w ukłonie pochyla się ku infantce. Z boku znajduje się para karzełków nazywanych Maribarbola (Maria Barbola) i Nicolasito, stojących przy potężnym, nieco znudzonym psie. Na drugim planie znajdują się jeszcze dwie niezbyt wyraźnie widoczne postacie zajętych rozmową ochmistrza i ochmistrzyni. Po lewej stronie przy sztalugach z paletą i pędzlem w ręce stoi malarz w stroju Zakonu Santiago, którym jest sam Velázquez. Uwagę przyciąga jednak niezauważony w pierwszej chwili odbijający się w lustrze w głębi obraz pary królewskiej. W głębi obrazu po prawej widać stojącego w otwartych drzwiach majordomusa odsłaniającego kotarę, jakby w oczekiwaniu na kogoś. Na ścianach w tyle sali wiszą znacznych rozmiarów obrazy ukazujące sceny mitologiczne. Kolory w obrazie są stonowane, nie rzucają się w oczy. Przeważają zimne, ciemne odcienie zieleni i żółci. Jedynie główne postacie oświetlone są ciepłym światłem z okna. Występują też akcenty w postaci czerwonych dodatków na sukience infantki.
Jest to obraz realistyczny więc i proporcje postaci i naturalna przestrzeń komnaty została zachowana. Postaci są statyczne. światło pada z prawej strony tylko na główne postacie reszta jest zacieniona. Najbardziej zwraca na siebie uwagę postać małej dziewczynki oraz jej jasna suknia. Autor pokazuje tylko część komnaty więc jest to kompozycja otwarta.
nastrój w orbazie jest raczej tajemniczy. Nic nie jest przedstawione wprost. Diego Velazquez każdy element ujał tak, by mógł on opowiedzieć widzowi swoja własną, dowolną historię. Najwięcej tajemniczości wnosi człowiek stojący drzwiach. Może on oznaczać nowy okres w życiu, rozwój, otwartosć na nowy, "jasny", świeży rozdział.

82 3 82