1. wymień miasta w których toczy się akcja krzyżaków
2. za poanowania jakiego króla toczy się akcaj krzyżaków
3. jakie były obyczaje rycerskie w krzyżakach ?(co najmiej 3)
4. po co zbyszko wybrał się na polowanie na niedzwiedzia?
5. pod jakim pretekstem krzyżacy napadali żmudż i litwę?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T18:56:01+01:00
1.Kraków, Warszawa, Szczytno, Malbork, Płock, Ciechanów), jak i we wsiach (Spychów, Bogdaniec)

2.Władysław Jagiełło

3.Ślubowanie – jest to obyczaj polegający na tym, ze rycerz wybiera sobie damę, czyli kobietę która wywarła na nim wrażenie. Tejże wybrance ślubuje wierna służbę. Polegać ma ona miedzy innymi na tym, że rycerz ma bronić jej honoru w każdej sytuacji, sławić jej urodę, mądrość i wszelkie cnoty jakie dama ta posiada. Rycerz oddawać musiał cześć i szacunek swojej wybrance

Pasowanie na rycerza - Było to bardzo wzniosłe wydarzenie dla każdego młodego człowieka. Z chwilą pasowania bowiem, przechodził on w szranki braci rycerskiej, zdobywał wszelkie związane z tym honory i obowiązki. Przysięgę giermka przyjmował możny pan, lub dostojnik kościelny. Przyjmował on słowa giermka, po czym lekko uderzał go w ramię mieczem. Następnie giermek otrzymywał miecz i pas rycerski w którym miał odtąd chować miecz (stąd nazwa „pasowanie”).

Pojedynki i turnieje - Były to zawody rycerskie, walki na turniejach prowadzone było konno, pieszo, pojedynczo lub grupowo. Zwycięzcy turniejów cieszyli się uznaniem i sławą. Wielu uczestnikom turniejów patronowały dworskie damy. Podczas turniejów mogli pokazać swą dzielność, popisać się przed damami, zdobyć bogactwo i chwałę, ponieważ często zwycięzca zabierał od pokonanego jego własność- konia, zbroję, łupy wojenne. Rycerz który został wyzwany na pojedynek, nie mógł odmówić wzięcia w nim udziału, ponieważ uznany zostałby za tchórza. Wyjątek stanowiła sytuacja, kiedy to wyzywający nie był jeszcze pasowany na rycerza, ponieważ nie godziło się wałczyć z kimś nierównym sobie stanem.

4.Dlatego,że musiał zdobyć dla Maćka lecznicze sadło.

5.Krzyżacy napadają na Żmudź i ziemie polskie pod pretekstem nawracania, lecz w rzeczywistości chcą oni podbić jak największe tereny i zagarnąć jak najwięcej łupów. Świadczyło tym wydarzenie sprzed kilku lat, gdy zakonnicy napadli na Spychów, bez wyraźnego powodu i zabili żonę Juranda.
20 3 20
2010-01-05T19:54:44+01:00
1. Malborg, Kraków, Bogdaniec, Tyniec, Płock, Ciechanów, Wilno, Szczytno
2. Władysław Jagiełło
3. Zwycięzca pojedynku pozostawał na miejscu bitwy jeden dzień, aby krewni pokonanego mogli go pomścić
Śluby rycerskie - obrona czci wybranki serca
Pasowanie na rycerza
Urządzanie turniejów
Wyzywanie na pojedynek przez rzucanie rękawnicy
Zwycięzca miał prawo wziąć zbroję pokonanego
Nie wolno było pojedynkować się z posłami
4. Dla Maćka
5. Tego nie wiem
10 4 10