Odpowiedzi

2009-09-21T13:37:55+02:00
Już na samym początku kazdego roku szkolnego nasza polonistka zapoznaje nas z listą książek, które musimy przeczytać i wraz z nią na lekcjach omawiać. Jest to zazwyczaj os pięciu do siedmiu utworów, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Te właśnie książki noszą jakże niewdzięczna nazwę lektur szkolnych. Czy zatem waro je czytać ? Sądzę, że tak. Dlaczego ? Odpowiedzi na to pytanie postaram się udzielić poniżej.
Zacznę od sprawy, że raczej każdemu Polakowi wstyd byłoby nie znać takich dzieł jak "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza, czy też "Krzyżaków" tego samego autora.
Uważam, że nieliczna grupa osób przeczytałaby te powieści, gdyby właśnie nie lekcje języka polskiego i obowiązek zagłębienia się w nie. Dzieki temu, że znajdują się w bogatym zbiorze lektur szkolnych, mogliśmy poznać przygody i losy różnych bohaterów. Ksiązki polskich autorów poznawane na lekcjach języka polskiego nalezą do klasyki literatury, czyli maja jakąś wartosć dla naszego narodu. Jeżeli owa wartośc posiadają, to uważam, że każdy Polak powinien znać ich treść.
Po drugie na to , iż warto czytać lektury szkolne, wpływa niezaprzeczalny fakt, że ukazują nam one cechy ludzkiego charakteru, które powinniśmy w sobie pielegnować jak i również te , które powinniśmy piętnować.
Lektóra pt. "Siłaczka" zapoznaje nas z losami Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej. Paweł był słabym psychicznie człowiekiem, nie walczył o to, co było dla niego ważne. Stanisława zaś była przeciwieństwem Obareckiego. Do końca swoich dni była wierna sowim ideałom z młodości, dążyła do ich realizacji przez całe życie. W książce pt. " Ania z Zielonego Wzgórza" mamy okazję poznać losy wrażliwej, impulsywnej, spragnionej miłości i przyjaźni sieroty Ani Shirley, która była osobą pełną optymizmu i nadziei na lepsze jutro. Cechy, które posiadała Ania jak i Stanisława Bozowska, są warte podziwu, każdy mógłby brać z nich przykład.
Na podstawie powyższej argumentacji pozostaję przy zdaniu, że warto i powinno się czytać letktury szkolne. Dowody i powody, dla których tak sadzę znalazłam w tym, że ukazują nam cenione dla ludzi cechy charakteru jak i również to, iż należą do klasyki przez co są warte przeczytania.
7 2 7