Proszę pomóżcie może już to ktoś miał z polskiego mam opisac wygląd zewnetrzny polskiego dworku szlacheckiego korzystając z namalowanego obrazu Włodzimierza Tetmajera Dworek w Bronowicach kto jest w 6 klasie i ma książke Słowa na start ten obraz tam jest str92.Bardzo proszę mam to na jutro.Dziękuje z góry.

1

Odpowiedzi

2010-01-07T22:03:16+01:00
Ogólnie Dworek w Bronowicach jest piękny. Otoczony jest pięknem natury oraz płotem, który tego piękna nie przyćmiewa.
Budynek z zewnątrz jest białej barwy. Wejście poprzedza ganek z ozdobnymi kolumnami. Przed budynkiem stoi piękne drzewo z rozłożystą koroną. Do domu prowadzi skromna, piaszczysta ścieżka.
Budował go artysta malarz w 4 lata po ślubie z urodziwą i pełną wdzięku córką bronowickiego chłopa, Jacka Mikołajczyka, 16-letnią Anną. Niezwykłe to małżeństwo artysty-szlachcica z wiejską dziewczyną odbiło się szerokim echem w Krakowie i jeszcze bardziej spopularyzowało Bronowice, wieś położoną tuż za rogatkami miasta, odwiedzaną wówczas często przez krakowskich malarzy impresjonistów, szukających "plainerów", światła i koloru, dla swych obrazów. Bronowice Małe to dawna wieś kościelna, od czasu średniowiecza należąca do kościoła Mariackiego. Jeszcze po ostatniej wojnie światowej kościół Mariacki był kościołem parafialnym Bronowic. Od wieków Kraków patrzał na kolorowe orszaki weselne zmierzające do Rynku: wozy umajone, strojnych weselników i drużbów na koniach - i one przyciągnęły malarzy do tejże wsi.
4 2 4