Mam do zrobienia prezentacje ale wy mi napiszcie tylko co w tej prezentacji napisac mam wybrac najlepszego dlamnie krola elkcyjnego i napisac dlaczego on byl taki najlepszy i przezentacja ma byc conajmniej 5 slajdow napiszcie co ma napisac a ja reszte zrobie :)

1

Odpowiedzi

2010-01-05T22:22:07+01:00
Moim zdaniem najlepszym królem elekcyjnym był STEFAN BATORY.
Urodził się 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zmarł 12 grudnia 1586 w Grodnie. Był Księciem siedmiogrodzkim od 1571, królem Polskim i wielkim księciem litewskim od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego.1 maja 1576 w katedrze wawelskiej biskup kujawski Stanisław Karnkowski koronował Stefana Batorego na króla Polski.

Jednak Batory musiał wkrótce stawić czoło opozycji, która nie uznając jego tytułu królewskiego liczyła na rychłe przybycie Maksymiliana II. Nadal wierne Habsburgowi pozostało Wielkie Księstwo Litewskie i Prusy Królewskie.

Dopiero demonstracja zbrojna wojsk batoriańskich zmusiła jego przeciwników do pogodzenia się z nowym władcą. 24 maja wojska królewskie zdobyły zamek w Lanckoronie, opanowany wcześniej przez wojewodę sieradzkiego Olbrachta Łaskiego, który zamierzał uczynić z niego punkt oparcia dla sił prohabsburskich w Małopolsce. Batorego uznała wkrótce Litwa i Prusy, a przysięgę wierności przez swoich wysłanników złożył mu nawet książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern.

Napisałam takie wypracowanie na historię i dostałam piątkę.
Mam nadzieję, że i tobie dobrze pójdzie. =D