Odpowiedzi

2010-01-06T09:55:11+01:00

Apokryfy – KSIĘGI UKRYTE, nazwa pochodzi z greckiego przymiotnika „apokryfos”- ukryty. Księgi te były przeznaczone dla wtajemniczonych osób wyłącznie do prywatnej lektury.
Nie zostały przyjęte do kanonu pism świętych ponieważ z punktu widzenia chrześcijaństwa i judaizmu były niewiadomego pochodzenia.
We wczesnym chrześcijaństwie uznano, że nie zostały napisane pod wpływem Ducha Świętego min z powodu niepewnego pochodzenia tekstu, który nie gwarantował przekazu od ucznia Jezusa – apostoła, z powodu wątpliwych sformułowań lub teorii dotyczących zasad wiary, łączenie z sobą wielu tradycji religijnych innych narodów i wyznań, które to miały odmienne poglądy, z powodu zawartych w tekście wątków fantastycznych i mitologiczny.
W 382 roku synod rzymski przeprowadził podział na pisma kanoniczne i pisma odrzucone przez Kościół tzw. apokryfy. Spośród około 60 pism uznał jedynie 4 – są to 4 EWANGELIE ( Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), pozostałe to apokryfy. Koniec :)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-06T11:25:59+01:00
APOKRYFY - utwory naśladujące księgi biblii , nie zaliczane jednak do kanonu Biblii ; w szerszym znaczeniu każdy utwór relacjonuje o tematyce biblijnej. Jest to utwór o niepewnym autorstwie , często będący falsyfikatem literackim , np. Pieśni Osjana J.Macphersona.