1.Napisz komentarz do wybranego obrazu Pietro di Cristoforo Vennucci (Perugino) Apollo i Marsjasz lub Jusepe Ribera, Apollo obdzierający Marsjasza ze skóry . Zawrzyj w nim opis dzieła, jak i własną opinie na jego temat.
2.Ułóż po dwa zdania z wyrażeniami salomonowa mądrość i salomonowy wyrok

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T20:38:55+01:00
Apollo obdzierający Marsjasz ze skory” Jusepe Libera

Obraz przedstawia scenę z mitu opowiadającym o pojedynku miedzy człowiekiem Marsjaszem, a zasiadującym na Olimpie bogiem- Apollem. Człowiek myśląc ze dorównał Bogu przyjął wyzwanie zazdrosnego Apolla.
Postacie na obrazie sA przedstawione bardzo wyraziście, sA dynamiczne. Panuje ciemna gama barw. Na pierwszym planie można ujrzeć Apolla wraz z cierpiącym Marsjaszem. Apollo ,,obdziera” człowieka ze skory, na jego twarzy widnieje nadzwyczajny spokój. Opatulony czerwona szata zwraca na siebie większą uwagę. Marsjasz jest przedstawiony z krzykiem bólu na twarzy, jego ręce wydawała się szukać czegoś, jakby chciałyby przelać ból zaciskając w dłoni ziemie. Barwa, jaka jest przedstawione ciało człowieka, sprawia ze wydaje on się zła postacią.
Dla mnie obraz ,,stworzony” przez Jusepe Libera nie jest tylko fragmentem wyciągniętym z mitologii greckiej. Wpatrując się na postacie można wywnioskować, jakie zachowania one posiadały. Dla tego dla mnie jest to nadzwyczaj wspaniale dzieło.

Noo mam nadzieje ze moze byc ;P
5 4 5