Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-20T16:18:22+02:00
Herakles.
Herakles był jednym z herosów w mitologii greckiej.
Był on synem boga Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny.
Znany był głównie z niebotycznej siły, męstwa odwagi. Odznaczał się umiejętnościami wojennymi, zwłaszcza celnie strzelał z łuku.

W wieku osiemnastu lat Herakles miał wzrost czterech łokci i jednej stopy. Wtedy to zabił lwa w górach Kitajronu. Lew był ogromny, siał spustoszenie na ogromnym terenie, ale głównie na terytorium króla Tespiosa. W tym celu zamieszkał u Tespiosa. Za dnia polował na lwa, a noce spędzał u króla. Tespios miał 50 córek i ani jednego syna. Umyślił więc sobie, że przynajmniej będzie miał wnuki. W tym celu rozkazał swoim córkom aby co noc po kolei odwiedzały Heraklesa. W ten sposób Herakles stał się ojcem 50 synów. 50 dnia zabił lwa i wrócił w swoje rodzinne strony.

Herakles został skazany za zabicie swojej rodziny przez wyrocznię delficką na tzw. dwanaście prac heraklesa. Oto one:
1. Zabicie lwa nemejskiego
2. Zgładzenie hydry lernejskiej
3. Schwytanie łani kerynejskiej
4. Schwytanie dzika erymantejskiego
5. Oczyszczenie stajni Augiasza
6. Przepędzenie ptaków stymfalijskich
7. Schwytanie byka kreteńskiego
8. Schwytanie klaczy Diomedesa
9. Zdobycie przepaski Hippolity (królowej Amazonek)
10. Uprowadzenie wołów Geriona
11. Przyniesienie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd
12. Porwanie Cerbera

Postać heraklesa jest ukazana w 'Odzie do młodości' Adama Mickiewicza.
2009-09-20T16:20:03+02:00
Charakterystyka Ateny - Bogini Mądrości

Atena była jedyną boginią narodzoną w dziwnych i bardzo niespotykanych okolicznościach, gdyż jej ojcem i jednocześnie matką był sam Zeus. Atena została narodzona w jego mózgu.
Atena miała siwobłękitne oczy, Ubrana była w zbroję, miała tarczę a w dłoni trzymała dzidę.
Była wielką boginią, bo on niel to zależało, czy na ziemi będzie pokój czy wojna. Wspierała ona tylko walczących o dobrą sprawę, toteż gdzie mogła zastępowała przemoc Aresa, swoją mądrością, siłe przemyślościa i czyniła wszystko, by nad gwałtem mogła zatryumfować myść, przenikiwość i mądrość. W walce z Gigantami o Olimp, dokonywała cudów odwagi i bohaterstwa, tak i później zjawiała się tam, gdzie toczył się bój o słuszną sprawę. Po zwycięstwach odkładała zbroję darząc świat dobrodziejstwami pokoju i zajmowała się pracą.
W wolnych chwilach Atena lubiła tkać i wyszywać. Ona to podarowała kobietom igłę, kądziel i wrzeciono. Spod jej rąk wychodziły najcudowniejsze tkaniny i hafty.
Nie była ona jednak wolna od kobiecej próżności. Stanęła bowiem w konkursie z Herą i Ateną o miano najpiękniejszej boginii. Wcześniej zmierzyła się także w konkursie hafciarskim z Archaną. Obie poddały się próbie, którą jednoznacznie wygrała Archana.
Atena była bardzo mądrą boginią. Sam Dzeus zawsze przed podjęciem decyzji pytał ją o zdanie, ponieważ boginii nigdy go nie zawiodła.