Odpowiedzi

2010-01-05T20:43:31+01:00
Wg. tradycji sw. Piotr udal sie po smierci Chrystusa do Rzymu, jezeli tak bylo, to on bylby pierwszym gloszacym Ewangelie na terenie Europy.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T21:25:18+01:00
Witam!

Krótki fragment dzisiejszej Ewangelii Kościół zaczerpnął z ostatniej publicznej mowy Jezusa zamykającej Jego objawienie się światu. Nie chodziło w nim o słowa skierowane do Żydów, ale właśnie do reszty świata, który jest reprezentowany przez Greków szukających widzenia z Chrystusem (7,35). Oni przyszli do Jerozolimy, by oddać cześć prawdziwemu Bogu, za którym w głębi serca tęsknili. Innymi słowy, to pierwsi przedstawiciele świata nie żydowskiego, którzy według tradycji Janowej - zaniosą orędzie Jezusa do innych narodów. To właśnie spotkanie z Grekami staje się dla ewangelisty okazją do nauczania o powszechnym charakterze zbawienia. Oni stali się zapowiedzią bogatego żniwa wiary pośród narodów. W tym sensie pojawienie się Greków jest i dla nas, dzisiaj, bardzo znaczące, ponieważ to byli przodkowie naszej wiary. Przynajmniej z ducha Europejczycy, którzy szczerze pragnęli uwierzyć w Chrystusa.

Ludzie ci chcieli "ujrzeć" Jezusa (12,21). W metaforycznym języku ewangelisty Jana nie chodziło oczywiście o zwykłe spotkanie z Jezusem, ale o wiarę w Niego. Chodziło raczej o coś podobnie jak w wypadku niewidomego od urodzenia, który pytał: "A któż to jest, Panie, abym w Niego uwierzył? Rzekł do niego Jezus: 'Jest nim Ten, którego widzisz�'" (9,36-37). "Uwierzyłeś, dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś?" (J 20,29). Innymi słowy, wspomniani Grecy zachowują się w całkiem podobny sposób, jak tłum z wiarą witający Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Świadomie czy nieświadomie potwierdzają swoją postawą opinię faryzeuszów obserwujących to wydarzenie: "Patrz świat [ho kosmos] poszedł za Nim" (12,19; por. 11,48).Wybierz sobie jakieś najważniejsze zdania jak chcesz to przepisz se całe.

POZDRO!!!!
1 5 1