Droga Aniu
W ten weekend wyjechałam ze znajomymi do Zakopanego na narty. Zatrzymałam się w góralskim pensjonacie. Pogodę mamy piękną. Wschód słońca, który dziś rano widziałam był fantastyczny. Byliśmy na Kasprowym Wierchu. Super widoki. Jutro pójdziemy do knajpy na imprezę.
Do zobaczenia wkrótce

3

Odpowiedzi

2010-01-05T20:58:04+01:00
Dear Anna
In this weekend I went with acquaintances for skis to Zakopane. I stayed in the highland boarding house. We have the weather beautiful. The sunrise which this morning I could see was marvellous. We were on Kasprowy of the Peak. Super views. Tomorrow we will go to a party to the bar. For seeing soon.
2010-01-05T21:15:50+01:00
Dear Annie,
This weekend I went with friends to Zakopane to ski. I stopped in the highland guest house. We have beautiful weather. Sunrise, which this morning I saw was fantastic. We were on Kasprowy Wierch. Super views. Tomorrow we are going to the pub for an event.
See you soon,
your ... .

... - wpisz imię
2010-01-06T00:31:43+01:00
Dear Annie!
This weekend I went to Zakopane for skiing with my friends. I stayed in mountainous suite. We have so beautiful weather. A rising sun, which I saw this morning was fantastic. We were on Kasprowy Wierch, a mount in Tatry Mountains. Wonderful views! Tomorrow we will go to the pub for a party.
See you soon.


Napisałam We were on Kasprowy Wierch, a mount in Tatry, ponieważ rzadko pisze się polskie odpowiedniki w zagranicznych korespondencjach, lepiej napisać polską nazwę i wyjaśnić słowami w danym języku o co chodzi ;p tak jest poprawniej xd