Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-05T21:17:12+01:00
Według legend arturiańskich Artur to syn Igerny i jej drugiego męża Uthera Pendragona oraz przyrodni brat Anny-Morgause, Elaine z Garlot i Morgan le Fay. Urodzony w Glamorgan, według najnowszych odkryć, dnia nowego roku, z czego można wnioskować, że był to 7 stycznia 482 roku.
Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło Miecza z Kamienia, niestety podczas pewnej bitwy miecz uległ złamaniu, więc Artur otrzymał od Nimue, Pani Jeziora miecz Caliburn (Excalibur).

Legenda o królu Arturze powstała w V wieku, podczas najazdu An-glosasów na Anglię, jednak w formie znanej do dzisiaj została spisana dopiero w wieku XII przez normandzkiego poetę, Cheretiena de Troy-es, który wplótł w dawną opowieść zasady średniowiecznego kodeksu rycerskiego, wypaczając celtycką istotę opowieści. Z tego powodu postać króla Artura stała się jeszcze bardziej enigmatyczna i obrosła w dalsze mity.
Podstawową trudnością przy ustalaniu faktów dotyczących Artura jest to, że Celtowie przekazywali swą historię ustnie, natomiast wydarzenia były spisywane przez zwycięskich Anglosasów. Tym ostatnim nie w smak było gloryfikowanie celtyckiego wodza, który pokonał ich w bitwie pod Mount Badon.
Wartość ustnych przekazów potwierdzona została przez odkrycia archeologiczne, kiedy koło Cadbury odkryto fort wzgórzowy. O forcie tym wspominano w XVI-wiecznych pismach, uważając, że jest on legendarnym zamkiem Camelot, siedzibą Artura. W podobny sposób potwierdzone zostało istnienie opisywanych w legendach miejsc narodzin i pochówku króla.


15 4 15