Odpowiedzi

2010-01-05T22:14:14+01:00
Jednym z głównych bohaterów powieści pt. "Ten obcy" jest Zenek Wójcik. Był najstarszy wśród piątki swych przyjaciół-miał około szesnastu lat. Uciekł z domu ponieważ był niekochany przez ojca, alkoholika. Jego matka nie żyła. Chłopiec chciał odnaleźć wujka-Antoniego Janicę bo miał nadzieję, ze ten pozwoli mu u siebie zamieszkać. kochał zwierzęta, chętnie z nimi przebywał. Interesował się morzem i podróżami, chciał zostać marynarzem.

Zenek był wysokim i szczupłym chłopakiem. Posiadał ciemne oczy i gęste, ciemne włosy. W chwili gdy dotarł na wyspę wyglądał jak włóczęga. Był ubrany w zieloną, zniszczoną wiatrówkę i brudne, drechowe spodnie. Chłopiec był brudny, a zranioną stopę obwiązywał szmatą.

Zenek był chłopcem skrytym, dlatego wolał towrzystwo cichej, niepozornej Uli niz przebojowej, spontanicznej Pestki. Był tajemniczy, często wręcz odpychający. Słynął z odwagi, dumy, honoru, pracowitości, zatrudnił się nawet u jednego z rolników, aby odpracować pieniądze ofiarowane mu przez Ulę. Za wszelką cenę chciał sprawiać wrażenie niezależnego, dorosłego. Jego jedyną wadą było to, że czasem kradł. Jednak przyczyną tego zachowania był głód. Wstydził sie swojej sytuacji rodzinnej i cięzko mu było o tym mówić- zwierzył sie jedynie Uli, którą darzył skrywaną miłością. Ona tez odwzajemniała to uczucie. Bardzo złościła go to, że wszyscy uważają go za włóczęgę, ale nic w tym kierunku nie robił.

Według mnie Zenek był bardzo dobrym i zaradnym chłopakiem. Wzruszyły mnie jego niewiarygodne dokonania na przykład uratowanie dziecka, podróżowanie z chorą nogą, uratowanie i obrona Dunaja przed Wiktorem i Władkiem, miejscowymi łobuziakami. Chciałabym spotkać takiego chłopca jak Zenek.