Odpowiedzi

2010-01-05T22:03:14+01:00
2010-01-05T22:04:47+01:00
Tales z Miletu ur. ok. 624–625 p.n.e. w Milecie, zm. ok. 545–547 p.n.e.) - filozof, matematyk, fizyk, astronom, inżynier, polityk, podróżnik i kupiec starożytnej Grecji, zaliczany do "siedmiu mędrców". Uznawany jest za twórcę podstaw nauki i filozofii europejskiej oraz jednego z pierwszych filozofów. Żył w czasach Solona, wybitnego prawodawcy ateńskiego. Zaliczany do szkoły jońskiej. Jego uczniem był Anaksymander. Bertrand Russell był zdania, że "zachodnia filozofia zaczyna się od Talesa.

Przebywał jakiś czas w Egipcie, gdzie u tamtejszych kapłanów pobierał lekcje geometrii, jednak jego nauczyciela historia nie podaje traktując go jako filozoficznego absolutnego "samorodka". Uważa się go za autora maksymy "Poznaj samego siebie", wykutej nad wejściem do wyroczni delfickiej.

Prawdopodobnie odkrył, że magnetyt oraz potarty bursztyn mają własności przyciągania (wnioskując z tego, że według Diogenesa Laertiosa, Tales przypisywał tym przedmiotom duszę).

Podczas gdy przed nim zadowalano się religijno-poetyckim, mitologicznym obrazem świata, Tales stworzył pierwszą spójną, racjonalną teorię natury (physis), bez odwoływania się do sił nadprzyrodzonych, odpowiedzi na zagadki natury poszukując w samej przyrodzie [materii], w jej obserwacji. Nastąpiło w ten sposób tzw. "przejście od mitu do Logosu.

Jego "materializm" (co prawda nie znano jeszcze wówczas pojęcia materii, ale świat był dla Talesa zbiorem konkretnych ciał) w połączeniu z hylozoizmem (zdolność do ruchu jako podstawowa właściwość przyrody, będącą objawem jej życia i duszy) dał początek szkole jońskiej i wpłynął na antyczną myśl przyrodniczą w ogóle.