1. Płaski magnes wsuwamy do zwojnicy, której końce są rozwarte, a następnie do takiej samej zwojnicy, gdy jej końce są zwarte. Jakie skutki w każdym z tych przypadków wywoła ruch magnesu? Czy siła potrzebna do wsunięcia magnesu do wnętrza zwojnicy będzie w każdym z tych przypadków taka sama?
2.Do wiszącego w pozycji pionowej aluminiowego lub mosiężnego kółka zbliżamy szybko wzdłuż jego osi biegun magnesu. Kółko odchyli się w przeciwną stronę. Jak to wyjaśnisz? Dlaczego doświadczenie nie uda się z kółkiem żelaznym?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T23:14:21+01:00
Ad1 na końcach rozwartej zwojnicy wyindukuje się napięcie. w zwartej zwojnicy wyindukuje się napięcie ale ponieważ obwód jest zamknięty więc bedzie mógł popłynąć prąd króry bedzie oddziałowywał na magnes więc siły powinny być różne. (jestem pewien na 99%)
ad2 w tych pierścieniach równierz wyindukuje się napięcie i bedzi mógł płynąć prąd poniewarz si to pierściene zamknięt powstanie pole magnetyczne które będzie odpychało kółko od magneu. z kułkiem zelaznym doświadczenie się nie uda ponieważ kółko żelazne zostanie przyciągnięte do magnesa a mosiądz i alu nie przyciaga magnes