Lektura: SYZYFOWE PRACE.
- Odwołanie do mitologii
- Kim jest Syzyf w powieści
- Metody rusyfikacji powieści
- Postawa uczniów wobec rusyfikacji.
Metody nauczania nauczycieli [wypisać wszystkich po kolei] i ich podejście do uczniów.
Byłabym wdzięczna jak najszybciej, bo to na jutro. :)
Daję najlepszą odpowiedź.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-05T23:23:48+01:00
Mityczny król Syzyf za swe krętactwa został ukarany i skazany przez bogów Olimpu na ciężką, niekończącą się pracę. Miał wtaczać ciężki głaz na skałę, ale kiedy kamień był tuż u celu, spadał na dół i należało wszystko rozpocząć od początku.
"Syzyfową pracą" można nazwać wysiłki zaborców, którzy dążąc do całkowitej rusyfikacji, zmagali się z oporem młodzieży i kiedy mogli sądzić, że są u celu i młodzi ludzie ulegali ich presji (np. początkowa sympatia Marcina dla rosyjskich nauczycieli), to dzięki takim osobom jak Zygier, który zniszczył ich starania, musieli rozpoczynać swój trud od początku. Do pracy Syzyfa można również porównać wysiłek młodzieży polskiej, poddawanej różnorodnej działalności rusyfikatorów. Ci młodzi ludzie musieli się zmagać z przeciwnościami często przerastającymi ich siły.
Metody rusyfikacji:
zakaz posiadania polskich książek, zakaz mówienia po polsku, lekcje prowadzone w j. rosyjskim, na stancjach mowiono w j. rosyjskim
Nauczyciele:
Sztetter- polski nauczyciel, który całkowicie poddał się wpływom rosyjskim. Bał się dyrekcji szkoły, która systematycznie starała się ośmieszyć przedmiot, którego on nauczał. Zastraszony, bojąc się utraty posady, nie może być podporą dla uczniów. Nie ma w nim woli walki. Dopiero Zygier przypomina mu, czym jest literatura narodowościowa.
Majewski- polski nauczyciel, który jest "prawa reką" dyrektora szkoly. Szpieguje uczniów i donosi na nich swoim zwierzchnikom. Z gorliwością i zapałem pilnuje, by uczniowie przestrzegakli norm wyznaczonych przez dyrekcję szkoły. Nie cieszy się szacunkiem swoich wychowanków, którzy, kiedy tylko nadarza się okazja, drwią z niego (np. obrzucają błotem), ale jednocześnie boją się jego surowości. Łapówkarz, poniżą biedniejszych uczniów. jest to postać zdecydowanie negatywna.

Pozdrawiam
4 4 4