Odpowiedzi

2013-08-07T17:46:55+02:00
                      Jan Kochanowski urodził się w 1530 r. w Sycynie ,a zmarł w 1584 w Lublinie.Syn Piotra Kochanowskiego i Anny Białaczowskiej. Był wybitnym humanistą i wybitnym poetą renesansu. Napisał XIX trenów, poświęconych swojej zmarłej w wieku 2 lat córeczce. Podczas gdy zmarła mu druga córka Orszulka,dwa lata wcześniej zmarł mu brat, jednak swoje treny postanowił poświecić swojej drugiej córce w której widział wielki talent, mimo bardzo młodego wieku. Myślał ze jego córka, Orszulka Kochanowska dokończy, to co on zaczął.
Jej śmierć była dla poety bardzo wielkim zaskoczeniem. W jednym ze swoich trenów porównuje ją do małej oliwki, która niechcący została ścięta przez ogrodnika. 
Mówi o tym, jak nagle jego córka zmarła, jakim zaskoczeniem była dla niego jej śmierć, o tym że w jego sercu zostawiła po sobie wielką pustkę. 
W sumie miał siódemkę dzieci, Urszulę, Hannę, Jana, Poliksena, Ewę, Krystiana i Elżbietę
                    Poeta brał udział w obradach sejmu wolnego w Lublinie w 1569 roku, jak i również w zjeździe w Stężycy, na zjeździe na którym popierał  kandydaturę arcyksięcia. 
W jego rodzinie często ktoś umierał,ponieważ po tym gdy w 1577 roku zmarł mu najstarszy brat, a w 1579 roku córki to w w 1581 roku zmarł mu szwagier Grzegorz ,a w 1582 roku zmarł jego brat Mikołaj po którym  przejął on opiekę nad jego dziećmi.
pochodził on z rodziny szlacheckiej i nie był on biedny, dlatego też stać było go na posiadanie tak licznej rodziny. Był na tyle bogaty, by móc pożyczać pieniądze innym.Jak Kochanowski, odziedziczył po rodzicach Czarnolas w którym zamieszkał, stawy, kuźnicę i młyn i po tym gdy podzielił się z rodzeństwem majątkiem rodziców, cała pozostałość należała do niego.
             Wielki poeta renesansu napisał kilkadziesiąt dzieł, między innymi te:
* ,,Tren V" 
* ,,Tren VII"
* ,,Tren VIII"
* Fraszkę- ,, O żywocie ludzkim"     
* ,,Pieśń świętojańska o Sobótce"
* ,, Jest kto, co by wzgardziwszy "
* ,, Do fraszek"
* ,, Do Hanny "
* ,, Na dom w Czarnolesie" 
* ,, Na lipę "
3 4 3
2013-08-07T18:02:06+02:00