Odpowiedzi

2010-01-06T14:36:13+01:00


Organowce to rośliny wyższe, dzielą się na:
Rośliny zarodnikowe- rośliny nie wytwarzające kwiatów, rozmnażające się głównie przez zarodniki. U większości występuje wyraźna przemiana pokoleń.
-Mszaki
Wątrobowce
Mchy
· Paprotniki
Paprocie
Skrzypy
Widłaki
4 2 4
2010-01-06T14:37:29+01:00
ORGANOWCE - rośliny o budowie tkankowej, których ciało jest zróżnicowane na korzeń, łodygę i liście. Do organowców zalicza się: paprotniki, nagonasienne i okrytonasienne; w niektórych systemach do o. zalicza się również mszaki. W budowie wewnętrznej organowców wyróżnia się tkanki.
6 4 6
2010-01-06T14:38:04+01:00
ORGANOWCE (Rośliny wyższe) - rośliny zwane także pęd owcami. Dzielą się na zarodnikowe i nasienne. Organowce, rośliny o budowie tkankowej, których ciało jest zróżnicowane na korzeń, łodygę i liście.

Organowce- to rośliny u których wyróżniamy:korzeń łodygę liście i kwiaty(organy), wyróżniamy budowę tkankową należą:mchy, paprocie, rośliny nago i okrytonasienne
Tkanka okrywająca –skórka zbudowana z komórek żywych ściśle przylegających do siebie , zewnętrzne ściany tych komóreczką zgrubiałem- jest to kutykula nasycona kutyną .
Dlatego skórka jest nieprzepuszczalna dla gazu i wody a wymiana gazowa odbywa się przez aparaty szparkowe na dolnej stronie liścia skórka okrywa korzeń łodygę liasie a u roślin wieloletnich np.drzew występuje wtórna tkanka okrywająca- korek w którym są otworki, przetchlinki
Wytworem skórki są włoski mechaniczne
Tkanka miękiszowa-zbudowana z komórek dużych cienkościennych i żywych między komórkami w przestworach gromadzi się tlen i para wodna.Tkanka ta wypełnia wnętrze organów i pełni funkcję magazynującą a czasami bierze udział w fotosyntezie Tkanka przewodząca-to drewno i łyko. Drewno przewodzi wodę z solami mineralnymi z korzenia do liści zbudowane jest z długich martwych grubościennych komórek między którymi zanikły ściany poprzeczne i tworzą one tzw. Naczynia. Łyko przewodzi substancje odżywcze wytworzone w czasie fotosyntezy z liści do łodygi i korzenia.
Komórki są żywe cienkościenne , a w ścianach poprzecznych występują otworki tzw.sita całość tworzy rurki sitowe
Wiaka przewodząca to łyko i drewno występujące razem: wyróżniamy wiązkę zamkniętą i otwartą
Tkanka wzmacniająca-twardzica i zwarcica umożliwiają wzrost rośliny, chronią przed urazami mechanicznymi,warunkują elastyczność i sztywność twardzica występuje w łodydze , towarzyszy wiązkom przewodzącym liści, jest składnikiem okrywy nasion i orzechów
Zwarcica –składa się z komórek żywych, wydłużonych z nierównomiernie rozłożonymi zgrubieniami.
Tkanka wydzielnicza-elementami są włoski wydzielnicze wydzielające olejki eteryczne np.u pelargonia czy mięty, żywicy smak i zapach włoski parzące u pokrywy zawierają ciecz parzącą wytwarzane przez komórki wydzielnicze odstraszają zwierzęta.
4 3 4