Opisz wygląd zewnętrzny polskiego dworku szlacheckiego,
korzystając z fotografii (Włodzimierz Tetmajer; "Dworek w Bronowicach") i z opisu w utworze (Adam Mickiewicz "Powrót do domu").
Tak brzmi treść zadania.

Ogólnie to polonistka kazała nam opisać dworek z tej ilustracji.
Bardzo proszę o opis na 1 i pół strony!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-06T15:28:57+01:00
Ogólnie Dworek w Bronowicach jest piękny. Otoczony jest pięknem natury oraz płotem, który tego piękna nie przyćmiewa.
Budynek z zewnątrz jest białej barwy. Wejście poprzedza ganek z ozdobnymi kolumnami. Przed budynkiem stoi piękne drzewo z rozłożystą koroną. Do domu prowadzi skromna, piaszczysta ścieżka.
Budował go artysta malarz w 4 lata po ślubie z urodziwą i pełną wdzięku córką bronowickiego chłopa, Jacka Mikołajczyka, 16-letnią Anną. Niezwykłe to małżeństwo artysty-szlachcica z wiejską dziewczyną odbiło się szerokim echem w Krakowie i jeszcze bardziej spopularyzowało Bronowice, wieś położoną tuż za rogatkami miasta, odwiedzaną wówczas często przez krakowskich malarzy impresjonistów, szukających "plainerów", światła i koloru, dla swych obrazów. Bronowice Małe to dawna wieś kościelna, od czasu średniowiecza należąca do kościoła Mariackiego. Jeszcze po ostatniej wojnie światowej kościół Mariacki był kościołem parafialnym Bronowic. Od wieków Kraków patrzał na kolorowe orszaki weselne zmierzające do Rynku: wozy umajone, strojnych weselników i drużbów na koniach - i one przyciągnęły malarzy do tejże wsi.
84 2 84