Odpowiedzi

2010-01-06T17:36:53+01:00
Omawiałem w szkole ostatnio tą lekturę więc postaram się.

Treścią tej lektury jest niezwykła przygoda Skroog'a w noc wigilijną, uważaną przez przedsiębiorcę za bezsensowną stratę czasu i pieniędzy. Niechętnie ale daje jednodniowy urlop swojemu pracownikowi (który traktowany jest jak niewolnik), aby spędził święta z rodziną. Sam zły i zgorzkniały powraca do samotnego mieszkania w kantorze zmarłego przed siedmiu laty przyjaciela Marley'a. Następuje szereg niesamowitych zdarzeń, które doprowadzają do przemiany złośliwego starca. Zaczyna się od spotkania Skrooga z duchem Marley'a.

Następnie spotyka ducha przeszłych świąt który przypomina naszemu bohaterowi o świętach które przeżył. Kolejny duch to Duch Teraźniejszych Świąt. Wesoły olbrzym zachęca Skrooga aby zobaczył jak inni świętują. Odwiedza dom swojego pracownika Boba i widzi jak świętuje Wigilie. Czwartym duchem jest duch przyszłych świąt który prowadzi go do czasu kiedy sam Skrooge umarł. Po odejściu ostatniego ducha skrooge bardzo się zmienia. Posyła anonimowo ogromnego indyka dla rodziny Boba oraz odwiedza z życzeniami siostrzeńca. Bohater "Opowieści wigilijnej" poznaje radość dzielenia się z innymi.

Opowieść jest bardzo interesująca i wciągająca. Zmusza czytelnika do głębszej refleksji nad samym sobą. Autor poprzez tekst zachęca do zmiany swojego zachowania i wejścia na dobra drogę życia, no, bo jakże takie fragmenty nie maja na nas działać: „Przyznaje ze jest wiele rzeczy, z których mogłem osiągnąć korzyści a z których jednak nie korzystałem”, albo też „(..)gdy się zbliżają święta, myślę o nich nie tylko jako o świętej i czcigodnej pamiątce dla całego świata, ale także jako o chwilach bardzo upragnionych”. Pisarz użył prostego języka, lecz zwroty zawarte w tekście budują obraz grozy i strachu.
Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa książka. Strach i sumienie głównego bohatera jest przyczyną jego zmiany.