Odpowiedzi

2010-01-06T17:29:12+01:00
Angina- w najczęstszym rozumieniu ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołane przez bakterie paciorkowców β-hemolizujące z grupy A.

gruźlica- powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy

rak płuca - najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów.

astma oskrzelowa- przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, wywołująca nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem.

ptasia grypa - ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.
4 4 4
2010-01-06T17:30:11+01:00
Angina
Chorobę powodują bakterie z rodziny paciorkowców ale niektóre anginy prawdopodobnie mają tło wirusowe. Jest to choroba gardła przebiegająca z reguły z wysoką gorączką. Angina
Chorobę powodują bakterie z rodziny paciorkowców ale niektóre anginy prawdopodobnie mają tło wirusowe. Angina dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to dokuczliwa choroba gardła przebiegająca z reguły z wysoką gorączką.

Chrypka
Chrypce towarzyszy zmiana głosu, a zwłaszcza jego barwy. Osłabienie głosu może prowadzić do jego tymczasowego zaniku. Chrypka powstaje w wyniku zmian chorobowych w obrębie krtani. Zdarza się także, że pojawia się jako następstwo chorób ogólnych albo zaburzeń psychicznych.

Kaszel
Kaszel jest to bezwarunkowa reakcja organizmu związaną z podrażnieniem zakończeń nerwowych, które są umiejscowione w błonie wyścielającej drogi oddechowe. Dochodzi wtedy do skurczów mięśni wydechowych i oskrzeli w wyniku czego powietrze zostaje z dużą szybkością wyrzucone na zewnątrz.

Katar
Ostry zwykły nieżyt nosa, popularny katar jest chorobą wirusową. Przy katarze zmiany zapalne błony śluzowej ograniczają się zwykle do nosa, nosowej i ustnej części gardła.
Wirusy wywołujące ostry zwykły nieżyt nosa rozprzestrzeniają się najczęściej drogą kropelkową.

Pylica płuc
Dotyczy ona grupy osób narażonych na wdychanie różnych pyłów np. pył węglowy powoduje pylicę węglową. Długotrwałe narażenie organizmu prowadzi do zmiany w obrębie tkanki płucnej, czego konsekwencją jest niewydolność oddechowa. Pylica jest zaliczana do chorób zawodowych, mają z nią problemy np. górnicy.
2 5 2
2010-01-06T18:08:36+01:00
1)zapalenie oskrzeli
2)gruźlica
3)zapalenie płuc
4)astma(dychawica oskrzelowa)
5)rak płuca

1*wywołane przez bakterie lub wirusy.Objawy:uporczywy kaszel i odkrztuszanie,ogólne złe samopoczucie,podwyższona temp.ciała,niekiedy uczucie duszności.podatność na tę chorobę zwiększa wdychanie dymu tytoniowego.

2*w Polsce zaliczana do chorób społecznych.wywołuje ją prątek gruźlicy wykryty przez roberta kocha.najczęstsze źródła zakażenia:chorzy prątkujący ludzie(zakażenie drogą kropelkową),i chore zwierzęta najczęściej krowy(zakażenie przez wypicie mleka zakażonej prątkami krowy),coroba rozwija się powoli.objawy:ogólne osłabienie,szybkie męczenie się,stany podgorączkowe i kaszel.na badaniu radiologicznym można wykazać zmiany w płucach.

3*to zmiany w miąższu płuc(pęcherzykach płucnych)wywołują ją najczęściej bakterie lub wirusy.często jest ona konsekwencją zapalenia oskrzeli.objawami są:wysoka gorączka z dreszczami, kaszel,duszności czasami bóle w klatce piersiowej.rozpoznanie choroby poprzez badanie radiologiczne.

4*objawia się nagłym skurczem drobnych oskrzelików i obrzękiem błony śluzowej oskrzeli,oraz wydzielaniem gęstego,lepkiego śluzu,utrudnia to oddychanie.przyczyną choroby sąsubstancje zwane alergenami np.pyłki,kurz domowy.

5*najczęstszy nowotwór pojawiający się u męszczyzn.najczęstszą przyczyną pojawienia się raka stwierdzono palenie tytoniu,oraz zanieczyszczenia powietrza.

:)
2 2 2