Odpowiedzi

2010-01-09T13:35:24+01:00
"Rodowód":
1.Cezary Grzegorz rodzi się w Polsce.
2. Osiedlenie się w Baku, marzenia o powrocie do kraju, wychowanie Czarusia.
cz. pierwsza: "Szklane domy":
3. 1914 r.- wybuchła I wojna światowa. Cezary ukończył czwartą klasę gimnazjum, ma 14 lat i zostaje sam z matką, ponieważ ojciec wyrusza na wojnę.
4. Okres swobody, młodzieńczego buntu, cezary poznaje świat, rozkoszuje się wolnością, sprawia matce coraz więcej kłopotów.
5. Syn stopniowo oddala się od matki.
6. 1917r. - wybucha rewolucja. Cezary jest zafascynowany wydarzeniami, doskonale się czuje w powszechnym bałaganie, uczestniczy w zebraniach ludowych i publicznych egzekucjach. Rewolucja ma na niego niemal hipnotyczny wpływ.
7. Cezary zostaje usunięty z gimnazjum za pobicie dyrektora.
8. Heroiczne starania pani Jadwigi, aby synowi niczego nie brakowało, wyprawy na prowincję po żywność. Zbliżenie Cezarego do matki, serdeczność, poczucie wspólnoty w cierpieniu.
9.Aresztowanie i śmierć matki. Cezary odkrywa, że matce matce zdjęto ślubną obrączkę z palca.
10. Samotność Baryki przypieczętowana wiadomością o śmierci ojca. Częste odwiedziny grobu matki, poddanie się fali wspomnień o tej jedynej, ukochanej i tak bardzo niedocenianej za życia osobie.
11. 1918 r.- rzeź Tatarów i Ormian, Cezary zostaje wcielony do "armii ormiańskiej", po kilku miesiącach powraca "do domu".
12. Dzięki legitymacji, zgodnie z którą był obywatelem "Państwa Polskiego", Cezaremu udaje się ocalić życie. Zaczyna pracować przy grzebaniu zwłok.
13. Przy zwłokach młodej Ormianki Baryka po raz pierwszy wątpi w ideę rewolucji. Odtąd już zawsze myśli o rewolucji będą się wiązać z refleksjami: "Byłoż kiedy pokolenie podlejsze niż moje...?", "Przypatrz się dobru zbrodni ludzkiej! Strzeż się! Pamiętaj!
14. Spotkanie z ojcem. Podróż do Polski. Seweryn roztacza przed synem wizję Polski "szklanych domów", kraju, w którym panują dobrobyt, pokój, ład.
12. Śmierć Seweryna Baryki. Cezary przybywa do ojczyzny i z poczuciem gorzkiego rozczarowania wkracza w polską rzeczywistość.
cz.druga: "Nawłoć":
13. Szymon Gajowiec, dawny adorator pani Jadwigi pomaga Cezaremu, studia medyczne.
14. 1920r. - wybuch wojny polsko- bolszewickiej. Cezary bierze w niej udział. W jednej z potyczek ratuje życie Hipolitowi Wielosławskiemu, który zaprasza go do rodzinnego majątku- Nawłoci.
15. Cezary poznaje w Nawłoci Karolinę Szarłatowiczównę, Wandę Okszyńską i Laurę Kościeniecką.
16. Flirt z Karoliną i uczucie do Laury, Cezary zostaje kochankiem pani Kościenieckiej.
17. Bal w Odolanach- Karolina i Wanda rywalizują o względy Baryki, który całą uwagę poświęca Laurze. Karusia odkrywa romans Cezarego.
18. Śmierć Karoliny (której na łożu śmierci ksiądz Anastazy udziela ślubu z Cezarym). Wanda oskarżona o otrucie Karoliny i uniewinniona z braku dowodów.
19. narzeczony Laury, Barwicki, odkrywa jej romans, Cezary rozjuszony uderza kochankę i wybiega w rozpaczy.
20. Ksiądz Anastazy próbuje nakłonić Cezarego do spowiedzi, jest oburzony obojętnością Baryki wobec śmierci Karoliny.
21. Cezary przenosi się do folwarku Chłodek, tu obserwuje życie chłopów. W końcu podejmuje decyzję powrotu do Warszawy.
cz. trzecia: "Wiatr od wschodu"
22. Odnowienie znajomości z Gajowcem, zapoznanie się z programem politycznym bliskim ideom pozytywistycznym (powolne, ewolucyjne zmiany, długofalowe reformy).
23. Obserwacje życia mieszkańców dzielnicy żydowskiej.
24. Rozmowy z Lulkiem. Baryka na zebraniu komunistów, poznanie ich celów i założeń, wśród których najważniejsza jest rewolucja proletariacka.
25. Dyskusja z Gajowcem na temat słuszności jego założeń programowych.
26. ostatnie spotkanie z Laurą.
27. Przedwiośnie. Cezary staje na czele pochodu robotników.
19 4 19