Odpowiedzi

2010-01-06T22:03:30+01:00
Znalazlem rozne typy gladiatorow i ich ubiory. Tutaj masz wszystko :P

Andabata – ubrany w kolczugę, walczył pieszo lub konno w hełmie z zasłoną bez otworów na oczy.


Bestiarius - był wyposażony jedynie w sztylet lub włócznię i walczył z dzikimi zwierzętami (w walkach zwanych venatio) często ponosząc śmierć.


Dimachaerus – walczył bez hełmu używał dwóch sztyletów.


Eques – walczył konno mieczem i włócznią, miał okrągłą tarczę.Essedarius - walczył z wozu zaprzężonego w dwa konie (essedum) powożonego przez woźnicę.


Gal - był bardzo zbliżony w typie uzbrojenia do mirmillo.


Laquearius - używał sznura z pętlą, podobnego do lassa.


Mirmillo (murmillo) – osłaniał głowę hełmem przypominającym głowę ryby mormylos; dodatkowo był wyposażony w osłonę ramienia, miecz oraz podłużną tarczę.


Provocator – najczęściej wystawiany był przeciw samnitom; jego rynsztunek i uzbrojenie różniły się w zależności od rodzaju walki.


Retiarius (sieciarz) - walczył trójzębem lub harpunem zrobionym z ości tuńczyka, sztyletem oraz siecią, którą zarzucał przeciwnikowi na głowę.
2010-01-06T22:06:20+01:00
nosili skórzane buty na rzemykach nad kostkę. Mieli długą, białą suknię przed kolana, na której umieszczony był skórzany płaszcz, na którym umieszczano zbroje.

Zbroja folgowa, zwana segmentowaną – LORICA SEGMENTATA – Pancerz składał się z metalowych (żelazo lub brąz) płytek pokrywających klatkę piersiową, ramiona i plecy oraz z 4 do 7 skórzanych pasów. Poszczególne płyty utrzymywał razem od wewnątrz skórzany rzemień. Zarówno z przodu jak i z tyłu, zapinano metalowe pasy.

zbroja łańcuszkowa- Złożona z wielu łańcuszków połączonych ze sobą, przypominała kolczugę. Wynaleziona została prawdopodobnie przez celtów około VII wieku p.n.e. W IV wieku p.n.e. zaadoptowana została przez Rzymian - Kolczuga – składała się z małych kółek