Odpowiedzi

2010-01-06T22:34:26+01:00
Droga Magdo.
Dawno sie nie widziałysmY i duzo sie ostatnio u mnie wydarzyło. Co wogóle u Ciebie słychac. U mnie wszystko w porządku. Chciałam Ci napisać moją przykra przygodę podczas ostatniego obozu. Wczesnie rano wyruszyliśmy podczas obozu na wycieczke w góry. Tam niestety złamałam nogę. Opiekunowie zajeli się mna i wezwali pogotowie. Po paru dniach przyjechałam z obozu do domu. Było mi przykro, ze musiałam upuscic obóz. To jest moja przykra przygoda . Chyba bede konczyc ten skromny list. pOZDRAWIA, ... KASIA
2010-01-06T22:34:44+01:00
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.


Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania