Odpowiedzi

2010-01-07T10:09:12+01:00
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: "działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej".

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazywana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie "wielkiej orkiestry", czyli odbywające się w całym kraju (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. W czasie finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez szerokie rzesze wolontariuszy. Zgromadzone pieniądze są za każdym razem przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości pozyskiwanej rocznej sumy fundacją charytatywną w Polsce (pierwszą jest Caritas).

WOŚP Fundacja ta została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji (TVP2) pt. "Róbta co chceta", znanym również pod nazwa "Kręcioła".


Dotychczas odbyło się 15 edycji "Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", podczas których zebrano łącznie ponad 74 mln dolarów (około 300 mln złotych) . Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, które najczęściej grają za darmo. Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120.000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast.

Podczas każdego finału licytowane są "Złote Serduszka", "Złote Karty Telefoniczne" oraz różnorodne upominki podarowane przez ludzi z Polski i z całego świata na rzecz Fundacji.

Tradycja licytowania serduszek powstała podczas pierwszej edycji Finału WOŚP w 1993, kiedy to Fundacja otrzymała złote wyroby. Warszawski jubiler, Jerzy Kozak, podsunął pomysł, aby ze złota podarowanego Fundacji wykonać "Złote Serduszka".

Kolejnym zwyczajem zapoczątkowanym przez Jerzego Owsiaka jest rozpoczęta podczas trwania VI Finału WOŚP licytacja "Złotych Kart Telefonicznych".

Podczas XII edycji Finału WOŚP zamiast "Złotych Serduszek" Fundacja wystawiła na licytację "Złote Medale" przygotowane przez Mennicę Państwową. Na aukcję poszło 300 medali.

Podczas XIV i XV Finału WOŚP operator komunikatora internetowego Gadu-Gadu postanowił zorganizować licytacje najkrótszych numerów Gadu-Gadu. W roku 2006 był to numer 14, a w 2007 numer 15.
6 2 6
2010-01-07T10:25:22+01:00
Może to być np. Bank żywności albo pomoc dzieciom.........
Postanowiłem stwożyć Fundacje pomocy dzieciom , a przez to również rodzinom posiadającym dzieci. Do korzystania z pomocy będą uprawnieni tylko Ci co zaświadczą że osiągają bardzo niskie dochody. Jest tak wiele rodzin które żyją w ubóstwie czasem nie jedzą przez parę dni i to ukrywają bo wstydzą się poprosić o pomoc. Moja fundacja będzie ofiarowywała swoją pomoc właśnie tym ludziom. Po opublikowaniu i nadaniu rozgłosu w parafiach , poprzez prasę i ulotki będziemy zbierać i sprawdzać sygnały a mianowicie zgłoszenia różnych osób że tu i tu jest rodzina bardzo potrzebująca . Jeżeli rodzina wyrazi zgodę to wypełni ankiete a my na podstawie tej ankiety będziemy wyszukiwać i prosić o pomoc różne instytucje o przekazywanie nam najpotrzebniejszych produktów niezbędnych do życia dla tej i innych rodzin. Postaramy się zorganizować wyjścia do kina , teatru a nawet wyjazdy wakacyjne czy na ferie. Postaramy się pomóc dzieciom i ich rodzicom aby uwierzyli w lepsze jutro że są jeszcze ludzie na którym im zależy. Nasze motto to cytat Jana Pawła II "" Człowiek jest wielki nie przez to co posiada lecz przez to kim jest nie przez co ma lecz przez to czym dzieli się z innymi.""
Na razie mieścimy się w małym budynku ale będzie to docelowo duży obiekt gdzie będziemy organizować zajęcia poza lekcyjne, świetlice i inne kąciki po poznaniu bliżej naszych podopiecznych .
4 4 4