Na podstawie książki "Opowieść Wigilijna" C.Dickensa, napisz charakterystykę Ebenezera Scroog'a.
Temat zadania, można znaleźć na praktycznie każdym portalu ze ściągami,ale niestety moja pani też tam wchodzi, dlatego zależy mi na orginalnym i ładnym wypracowaniu.

1

Odpowiedzi

2010-01-07T09:20:32+01:00
Bohater powieści wigilijnj jest człowiekiem pozbawionym wszelkich uczuć .
Wydaje się ,że jego świat jest samotnią , w której domiunjego jego własane ego oraz mamona . Zresztą to jej jest podporządkowany bez reszty . W jego oczach liczą się tylko ci ludzie , którzy mają , posiadają , bogacą się . Gardzi ubóstwem , nędzą , nieszczęściem . Gromadzenie dóbr staje się jego obsesją . Nie tylko skąpi innym , lecz także sam oszczędza do przesady . Takiego Scrooge,a poznajemy na samym początku. Nie ma dla niego znaczenia rodzina ,święta są normalnym dniem , a może nawet gorszym , bo nie dają możliwości pomnażania mamony . Ze wstrętem postrzega radość , śmiech , zabawę .
Można powiedzieć ,że jest człowiekiem uzależnionym od pieniędzy .
Uwielbia je oglądać , liczyć , lecz tak naprawdę nie wie nawet do czego służą .
Kontakt z trzema duchami , retrospekcja własnego życia , obraz teraźniejszości widziany przez inny pryzmat , a także wizja samotnej przyszłości i śmierci , budzą w nim uczucia . Wydaje się ,że Scrooge zrozumiał ideę człowieczeństwa . Bo przecież nie tylko zauważył magię świąt , lecz dojrzał innych ludzi . Docenił ich sposób na życie , ich małe radości i wielkie troski .
Nie wiadomo , czy ten stan rzeczy spowodowany został stachem przed czekającą go przyszlością , czy specyfiką tych jednych świąt i zdarzeń im towarzysząych , czy też skruchą i odnalezieniem swojej tożsamości .
Scrooog z końcowego frgamentu powieści to inna osoba w tej samej powłoce cielesnej . Tyle ,że znajdująca radość w obcowaniu z innymi luźmi , skora do radowania się i czynienia dobra .
Pojął jak wiele radości daje mnożenie szczęścia , nie pieniędzy . Stał się piękniejszy , bo niezależnie od jego postawy na jego ustach zagościł uśmiech ,a z jego piersi zaczęły wydobywać się ciepłe i życzliwe słowa . Jego ręce stały się chętne do pomocy , co sprawiło ,że zyskał nowe życie .