Odpowiedzi

2010-01-07T15:00:59+01:00
"Kordian" - Słowacki prezentuje negatywną interpretację klęski powstania, krytykuje jednak przywódców powstania oraz to, że było ono tylko szlacheckie. Nie jest to jednak krytyka zapału młodzieży, która pragnie odrodzenia narodu. Scena przygotowania ukazuje przywódców powstania jako twory szatanów, które muszą doprowadzić do klęski.

"Grób Agamemnona" - Słowacki porównuje Polaków do starożytnych Greków. Klęska Polaków może być porównana tylko do Cheronei (ostateczne pokonanie Greków przez Macedończyków), nie dorównuje ona Termopilom (bohaterska obrona Spartan do ostatniej kropli krwi). Polakom zabrakło wytrwałości w walce i zostało "smutne pół - rycerzy - żywych". Nagi trup Leonidasa jest pełen godności bez kontusza i złotego pasa.

"Dziady" cz. III - (powstały bezpośrednio po klęsce powstania) dotyczą powstania pośrednio. Klęska jest częścią cierpień, jakie Polska musi znieść będąc Chrystusem narodów.

"Reduta Ordona" - Mickiewicz opisuje bohaterstwo Ordona, który nie chce oddać swej placówki moskalom i wysadza redutę i siebie wraz z nią. Utwór jest pochwałą powstania, jako bohaterskiego przeciwstawienia się zaborcy
2 1 2