Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T16:09:29+01:00
Krwew krąży po naszym organizmie w zamkniętym układzie (żyły odprowadzają krew z jam ciała do serca natomiast tętnice z serca do żył) Największa tętnica to aorta około (20mm śrebnicy)
Serce jest zbudowane z 2 komór i 2 przedsionków. pomiędzy lewą a prawą częścią serca znajduje się "ściana" z mięśnia która zapobiega mieszaniu się krwi z części prawej i lewej bowiem w lewej części znajduje się krwe utleniona natomiast w prawej odtleniona.
Obieg krwi możemy podzielić na duży i mały rolą dużego obiegu krwi jest dostarczenie tlenu do tkanek organizmu oraz "przyprowadzenie" dwutlenku węgla" z tkanek .
duży obieg rozpoczyna się w lewej komorze krew wypływa z serca aortą(największą tętnicą) która rozgałęźnia się na 2 części jedna części to tętnica górna idąca do górnej części ciała natomiast druga to tętnica dolna idąca do dolnych częsci ciałą. Tętnice rozgałęziają się i stopniowo zmniejsza się ich światło aż po naczynia włosowate. Krew odtlenia się i płynie żyłami do serca. Żyły łączą się aż powstaje zyła główna górna (prowadząca krew z górnej części ciała ) i żyła główna dolna ( prowadząca krew z dolnej części ciała)
te 2 żyły wpływaja do prawej komory tu kończy się duży obieg.
Krwew nie zawierająca tlenu przemiszcza sie do prawej komory i tu rozpoczyna się mały obieg. Krew 2tętnicami płucnymi płynie do płuc by się utlenić. Utleniona wraca 4żyłami płucnymi do lewego przedsionka.
1 5 1