Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T16:41:20+01:00
Nie każdego jednak stać na tak ogromne poświęcenie się dobru, jak Matkę Teresę czy Jana Pawła II. Wymaga to niezwykłej siły woli i determinacji. O wiele łatwiej jest po prostu żyć swoim życiem nie oglądając się na innych. Często nasze dobro zostaje wykorzystane przez innych, którzy uważają nas za osoby naiwne. Zdarza się, że gdy zaoferujemy komuś swoją pomoc, zamiast podziękowań otrzymamy od niego pretensje. Ludzie znając naszą postawę mogą znaleźć dla nas najcięższą pracę wiedząc, że my i tak nie odmówimy. Często postawa dobra utożsamiana jest z łatwowiernością. Tak więc trzeba umieć odróżnić potrzebę pomocy od lenistwa innych.
Bycie dobrym nie jest na pewno proste. Wiąże się to często z poświęceniem lub zaangażowaniem. Jednak jak twierdził Gottfried Keller: „Nie będziemy dobrzy, jeżeli nie będziemy się starali być jeszcze lepszymi.” Przez całe życie uczymy się bycia dobrym i odkrywamy prawdziwe znaczenie tego słowa. Zmieniamy się i coraz bardziej zbliżamy się do ideału dobrego człowieka.
Powszechnie wiadome jest, iż nie ma ludzi całkowicie dobrych lub złych. Każdy z nas popełnia w swoim życiu zarówno lepsze, jak i gorsze czyny. Zdolność rozróżniania dobra od zła jest, jak twierdzi Kant, wrodzona. Z czasem jednak pod wpływem środowiska granica pomiędzy tymi wartościami przesuwa się w którąś ze stron. Wtedy rozumienie dobra staje się bardzo subiektywne. Niewątpliwie jednak to, co uważamy według naszego sumienia za dobre, jest jak najbardziej słuszne.

Każda religia wynagradza po śmierci czynienie dobra. Według filozofii chrześcijańskiej za nasze uczynki spotka nas nagroda w niebie, gdzie będzie wieczna radość i zabawa. Religie wschodu, które uznają reinkarnację, twierdzą, że od naszego postępowania w danym wcieleniu zależy to, czym będziemy kolejnym razem. Jest więc oczywiste, że czynienie dobra jest słuszne i opłacalne. Tym bardziej, że czasami może wiązać się to jedynie z drobnymi uczynkami.


miałam podoabne zadanie i też tak napisałam :D
1 5 1
2010-01-07T16:44:10+01:00
Hmm..zależy w jakim sensie.Jeśli chodzi o pomoc komuś to łatwo wystarczy że zobaczy sie jakąś starszą panią która np. niesie zakupy to jej pomogę i nic mi nie stanie na przeszkodzie no chyba że nie chcesz czy coś takiego. Jeśli chodzi w tym sensie że człowiek jest miły , nie przeklina , nie pali , nie pije itd... to trudno bo niektórzy zmuszają innych do tego i większość ludzi ulega temu !.Mam nadzieje że pomogłam.