Odpowiedzi

2010-01-07T17:31:03+01:00
Po przybyciu do Spychowa dowiedzieli się od owej siostry,że Danusia jest pod opieką braci Szomberga i Markwarta. Krzyżacyzażądali uwolnienia de Bergowa, giermków i pachołków przetrzymywanych wSpychowie. Jurand zgodził się spełnić wszelkie żądania. Kazano muprzyjechać po Danusię do Szczytna i napisać do księcia, że jego córkęporwali zbójcy, nie Krzyżacy. Ks. Kaleb spisał wolę Juranda, w którejSpychów i swoją córkę zostawił on Zbyszkowi z Bogdańca. Z przewodnikiem Jurand dotarł do Szczytna, następnie sam udał się podbramą. Kazano mu zejść z konia, oddać broń, nałożyć pokutny wór a naszyi zawiesić pochwę od miecza. Przed bramą przeczekał noc, a ranoobudziła go piosenka śpiewana przez Danusię. Komtur wezwał go przedswoje oblicze. Zamknięto bramę i podniesiono zwodzony most.
60 1 60
2010-01-07T17:34:40+01:00
Chciał odzyskać córkę ..ake dali mu nie tą.
I sie wzburzył\
i potem chyba doszło do jakiejś walki i mu idcieli jezyk i wydrapali oczy
..czy jakoś tak ..
[ a mam prośbe pomozesz mi z moją rozprawką na jutro?}
26 1 26
  • Użytkownik Zadane
2010-01-07T17:42:44+01:00
Został upokorzony, czekając przed bramą bez broni,
w worze i pochwie do miecza zawieszonej na szyi,
aż go wpuścili.Tam pokazali mu inną dziewkę niespełna rozumu. Jurand w napadzie szału zabił Danvelda. Zygfryd de Lowe chcąc pomścić Rotygiera kazał katowi obciąć Jurandowi prawą rękę i język oraz wypalić smołą drugie oko. Okaleczonego wypuścili na wolność.
Długo tułał się,szukając drogi do domu i wreszcie spotkał Maćka i Jagienkę, którzy poznali go i odwieźli do domu do Spychowa.Tam przyprowadzono przed jego oblicze Zygfryda de Lowe,który wyrządził jemu i córce wiele krzywd. Następnie Jurand puścił go wolno,gdyż honor rycerski nie pozwalał na zabicie Krzyżaka.Zrozumiał,że zabijanie przedstawicieli Zakonu było bezsensowne i obróciło się przeciwko niemu.
Jurand nie przestawał myśleć o Danusi.Pokładał nadzieję jedynie w Zbyszku na odnalezienie córki.Zięć Juranda znalazł Danusię,lecz ojciec nie zdążył spotkać się z córką,
gdyż zmarła z wyczerpania tuż przed Spychowem.
Ojciec,po odejściu Danusi,zmienił się całkowicie.
Stał się człowiekiem religijnym.Jego miłość do najbliższych, ojczyzny i rodaków nigdy nie zgasła.
Zmarł kilka dni po ślubie Zbyszka i Jagiełki.
Jego śmierć wstrząsnęła wszystkimi.
Kochał go cały naród,a on kochał swoją ojczyznę.
Do samego końca myślał o Danusi i nawet w najtrudniejszym momencie był gotów oddać za nią swe życie.

nio i proszę bardzo ;)
20 3 20