Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T17:56:14+01:00
W średniowieczu, tak jak w każdej innej epoce, propagowano różne wzorce osobowe. Ukazywano między innymi wizerunek idealnego i nieskazitelnego rycerza chrześcijańskiego, co cechowało utwory należące do epiki rycerskiej. Ogólne cechy jakie musiał spełniać doskonały wojownik to: odwaga, waleczność, w obronie ojczyzny i wiary. Zawsze powinien na pierwszym miejscu stawiać władcę i boga.

Co najważniejsze rycerz musiał być silny oraz walczyć do ostatniej kropli krwi. To są główne cechy rycerza w walce, dzięki nim mógł zwyciężyć. Po za polem bitwy musiał również promieniować urodą i wdziękiem oraz musiał dbać o wybrankę swego życia. Odwołując się do utworów literackich jedna z osób uważanych za wzorzec wojownika chrześcijańskiego uważa się Hrabię Rolanda. Spełniał on wszystkie warunki, dzięki którym był on bliski średniowiecznemu ideałowi rycerza. Hrabia czcił Boga, a dla obrony wiary był gotów do największych poświęceń. Nie mniej kochał swojego władcę - Karola Wielkiego oraz swoją ojczyznę "słodką Francję". Drugim rycerzem, którego chciałam opisać jest Tristan, wychowanek i przyjaciel króla Marka. Bohater był wzorem rycerza średniowiecznego. Był odważny, rycerski, mężny i oddany swojemu władcy.
Tymczasem miłość, jaką obdarzył on Izoldę, żonę króla Marka, spowodowała, że Od tej chwili widział on w Marku swego rywala. Rycerz dopuścił się zdrady króla, postępował niehonorowo i robił wszystko, byle tylko być blisko ukochanej. Ta miłość okazała się przede wszystkim ich tragedią. Uważam, że między Tristanem a Rolandem istnieją zarówno podobieństwa jak i różnice. Obaj mieli szansę na uzyskanie miana idealnego rycerza. Przez znaczną część swojego życia wyznawali podobne wartości. Tristanowi nie udało się do końca pozostać takim wojownikiem. Dla niego los był mniej łaskawy. Współczesny rycerz powinien walczyć ze złem i nieprawością. Musi być mądry, inteligentny, wykształcony, mieć poczucie humoru. Jego sylwetka także odgrywa dużą rolę. Powinien być umięśniony, jest przystojny. Jego głównymi cechami są sprawiedliwość i honor. Nigdy nie zaatakuje swojego przeciwnika od tyłu, ani nie podniesie ręki na kobietę. Zawsze stanie w jej obronie.

Uważam, że miedzy rycerzem średniowiecznym, a współczesnym są cechy spójne takie jak: sprawiedliwość i honor , a także różnice są takie, że nie do końca walczą ze znienawidzonymi krajami lecz walczą miedzy sobą. Najczęściej jeden wojownik przeciwko jednemu i to jest współczesny pojedynek rycerzy oraz różni się broń jakimi się posługują. Ale co najważniejsze to, że nie opuszcza ich dusza bohatera oraz kobieta, która musiała być wierna mężczyźnie swojego życia