Odpowiedzi

2009-04-05T21:14:29+02:00
"Makbet" Szekspira,to dramat o słabości natury ludzkiej i magii władzy.Jego bohaterem jest człowiek,borykający się z wyrzutami sumienia i opętany żądzą. To człowiek bardzo słaby psychicznie. Jest bardzo uległy. Czerwień w utworze Szekspira to symbolika krwi- śmierci.
Głowni bohaterowie to Lady Makbet i Makbet. To własnie ta pierwsza postać w dużej mierze przyczyniła się do tragedii. Małżonkowie bardzo się kochają. Są dobrą parą. Lady Makbet ma świadomość tego że jej zadaniem jest podtrzymanie męża na duchu, wsparcie. Jednakże w utworze jej rola okazuje się inna. To osoba o dwóch twarzach. Jej autokreacja zewnętrzna diametralnie różni się od wewnętrznej twarzy. Z zewnątrz to kobieta kochająca, gościnna, sama przed sobą przyznaję się że jest religijna. W głębi serca jest inna. To kobieta która jest pozbawiona wszelkich skrupułów. Wzywa nawet złeduchy by pomogły jej w realizacjii złego planu. Poszukuje mocnych wrażeń,jest rządna władzy. Jest gotowa zabić swoje dziecko by osiagnąć sukces.
Makbet jest jej zupełnym przeciwieństwem, jednakże z biegiem czasu pod wpływem swojej żony zmienia się i swoje nastawienie do życia i niektórych spraw. On również ma dwie twarze. Z zewnątrz to wierny i poddany sługa, który cieszy się z tego co ma. Nie są mu potrzebne żadne tytuły ani wielkie zasługi. Dośmiertnie deklaruje królowi służbę, jednakże poźniej pod naciskiem swojej żony go zabija. Służba dla króla była jego życiowym priorytetem. Również opinia ogólu o nim była pomyślna. Wewnątrz jednak był inny. To człowiek słaby psychicznie, który pod naciskiem swojej żony ulega i popelnia zbrodnie, która poźniej doprowadza go do klęski.


Dolacz kilka cytatów i bedzie :)