Wyobraz sobie ze bierzesz udzial w zgromadzeniu ludowym w starozytnyh atenach .przygotuj mowe w ktorej porównasz systemy ustrojowe sparty i aten .Ktory z nich jest lepszy ? w ktorym wolabys zyc? Przedstaw logicznie swoje argumenty
temat do tej lekcji mozecie znalezc w podrecznikach do historki na 97 stronie I gimnazjum

nie jest to latwe zadanie

Prosze o pomoc!!!!

1

Odpowiedzi

2010-01-08T20:43:03+01:00
- Witajcie moi drodzy ! Mam na imię Imperiusz i pochodzę z zamożnej rodziny ateńskiej. Celem mojej mowy jest porównanie ustroju Sparty i Aten. Wszystkim Wam zapewne jest znane popularne imię, Perykles. To właśnie ten polityk był uznany z głównego twórcę demokracji ateńskiej. Za jego czasów Ateny osiągnęły szczyt potęgi.
W Atenach w podejmowaniu uchwał biorą udział wszyscy Ateńscy mężczyżni. Kobiety nie posiadają praw politycznych, bo cóż one, takie niewiasty mogą zdziałać, rzec w tym, że nic.
Praw obywatelskich pozbawieni są także przybysze z innych krajów lub mężczyźni , których tylko jedno z rodziców pochodziło z Aten. I to jest sprawiedliwe, bynajmniej według mnie.
Rządy w Sparcie opierają się na surowych prawach.Władza w Sparcie należała do wszystkich obywateli. Spartanki cieszą się większą swobodą. Posiadają własną ziemię, mogły zarządzać majątkiem, kiedy ich męzowie pełnią służbę wojskową. Prowadzą także gospodarstwa, kierują pracą niewolników. Te przywileje zrobiły z nich ,,panie domu``, a przecież to mężczyzna ma większą wiedzę i doświadczenie. Dzieci już od urodzenie były wychowywane w surowych warunkachh. Tego nie popieram jak najbardziej.
To jest moje zdanie na temat naszej, sprawiedliwej demokracji i surowego ustroju spartańskiego. Dziękuję.
15 4 15