Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-07T20:35:48+01:00
Miejsce Wystepowania:Porasta obszar śródziemnomorski od Wysp Kanaryjskich po Indie.

Opis liści:nie ma liści

Opis kwiatów: ich kwiatostan składa się ze 200 drobnym kwiatków które mają najczęsciej kolor fioletowy

Opis owoców:ich owoce są jadalne i mają działania lecznicze

Wykorzystanie:

Roślina uprawna: lawendę wąskolistną uprawia się na szeroką skalę we Francji (głównie w Prowansji), Anglii, Ameryce Południowej
Roślina lecznicza
Roślina miododajna
Stosowana jest przeciwko molom odzieżowym, które odstrasza swoim zapachem.

Ciekawostka:Symbolika średniowiecza kojarzyła bladoliliową lawendę z duchowymi zaletami Matki Boskiej.
Chorwacka wyspa Hvar znana jest również jako "lawendowa wyspa", ze względu na sadzoną masowo lawendę, która jest jednym z głównych źródeł dochodów wyspy. Lavendula croatia należy do najszlachetniejszych odmian w Europie, przewyższając swą jakością nawet lawendę prowansalską.
2010-01-07T20:43:27+01:00
Nazwa: Lawenda
Miejsce Wystepowania: europa poludniowa
Opis liści: srebrzyste liście.
Opis kwiatów: Kwaty lawendy sa koloru fioletowego, jednorazowo moze posiadac od 150 do nawet 300 kwiatów
Opis owoców: owoce jej są wykorzystywane leczniczo w medycynie i ziołolecznictwie. Z korzeni lisci lodyg i kwiatow wyrabia sie leki.
Wykorzystanie: lawendę wąskolistną uprawia się na szeroką skalę we Francji (głównie w Prowansji), Anglii, Ameryce Południowej
Ciekawostka: Symbolika średniowiecza kojarzyła bladoliliową lawendę z duchowymi zaletami Matki Boskiej.
2010-01-07T20:45:38+01:00
Miejsce występowania: obszar śródziemnomorski od Wysp Kanaryjskich po Indie. Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego - w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej.

Opis liści: Posiada ozdobne, srebrzyste owłosione, równowąskie liście.

Opis owoców: Opis owoców: owoce jej są wykorzystywane leczniczo w medycynie i ziołolecznictwie.

Opis kwiatów: Lawenda wąskolistna "Hidcote blue", bardzo popularna, o ciemnych, fioletowoniebieskich kwiatach i lawenda wąskolistna " Hidcote pink" jej odpowiednik o różowych kwiatach. Jasnofioletowa lawenda wąskolistna "Dwarf blue" jest bardzo zwarta. Kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym lub różowym tworzą kwiatostan w kształcie kłosa.

Wykorzystanie: Roślina uprawna, lecznicza i miododajna. Wykorzystywana także jako straszak na mole odzieżowe. Lawenda działa oddstraszająco na ślimaki i mrówki. Kwiaty służą do sporządzania toników dla wrażliwej i delikatnej skóry. Przyspieszają one regenerację naskórka, działają antyseptycznie i przeciwtrądzikowo. Surowiec zielarski. Roślina ozdobna: Chętnie sadzona w ogrodach, wykorzystywana do nadawania zapachu pościeli i bieliźnie.

Ciekawostki: Chorwacka wyspa Hvar znana jest również jako "lawendowa wyspa", ze względu na sadzoną masowo lawendę, która jest jednym z głównych źródeł dochodów wyspy. Lavendula croatia należy do najszlachetniejszych odmian w Europie, przewyższając swą jakością nawet lawendę prowansalską.
Symbolika średniowiecza kojarzyła bladoliliową lawendę z duchowymi zaletami Matki Boskiej.
Lawendy używa się również jako przyprawy - najczęściej jako składnika ziół prowansalskich. Można stosować lawendę jako przyprawę do jagnięciny i królika.
Zapach olejku lawendowego łagodzi stres i napięcie.