PROSZĘ O JAK NAJSZYBSZĄ ODPOWIEDŹ :)

1. Omów lokalizację, budowę oraz znaczenie dla homeostazy wybranego gruczołu wydzielania wewnętrznego.

2. Wskaż, który gruczoł wydzielania wewnętrznego pełni nadrzędną rolę w hormonalnej regulacji homeostazy orgiazmu. Odpowiedź uzasadnij najlepiej jak potrafisz.

3. Porównaj zasady działania i rolę układów nerwowego, hormonalnego w utrzymaniu homeostazy organizmu.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-09T21:12:46+01:00
1. Trzustka - jest to gruczoł wydzielania wewnętrznego znajdujący się w górnej części jamy brzusznej. Zbudowana jest z głowy, która jest objęta pętlą dwunastnicy, trzonu i ogona. Hormony wytwarzane są w części trzustki tzw. wyspach Langerhansa. Wydzielane tam są min. glukagon i antagonistycznie do niego działająca insulina. Hormony te mają znaczący wpływ na zachowanie homeostazy. Glukagon podnosi poziom cukru we krwi, a insulina obniża go. Insulina zmniejsza ilość glukozy we krwi. Wpływa także na czynność jajników. Glukagon zwiększa stężenie glukozy we krwi. Glukagon i insulina są regulatorami przemian węglowodanowych w organizmie.

2. Nadrzędną rolę w utrzymaniu homeostazy w organizmie pełni podwzgórze. Wytwarza ono hormony tropowe, które na zasadzie sprzężenia zwrotnego dodatniego i ujemnego regulują wydzielanie innych hormonów. Jest czymś w rodzaju łącznika między układem nerwowym i hormonalnym. Reaguje na bodźce wytwarzaniem hormonów np. kortykoliberyny. Nadzoruje pracę innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Czynności podwzgórza pozostają w stałym związku z czynnościami przysadki mózgowej.

3. Układ nerwowy : działa szybko, krótkotrwale
Układ hormonalny: działa wolno, długotrwale

Oba te układy uzupełniają się, co pozwala na utrzymanie homeostazy. Bodźce odbierane przez układ nerwowy wpływają na działanie układu hormonalnego, np. konieczność ucieczki wpływa na wydzielanie w organizmie adrenaliny - hormonu "walki i ucieczki". Prawidłowe działanie układu hormonalnego i nerwowego pozwala na sprawne działanie organizmu.
5 4 5