Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T20:47:25+01:00
Barok-okres w dziejach kultury Europy. Trwający od połowy XVIw do końca XVII w.. ukształtowany pod wpływem sporów religijnych między katolicyzmem i protestantyzmem.
Cechy baroku:
-pobożność
-triumfalizm kościoła
-zerwanie z prostotą
przepych form
-bogactwo barw
duża deklaracyjnoś
7 3 7
2010-01-07T22:17:25+01:00
Barok w Europie-sztuka ukazywała pełne ruchu i gwałtownych emocji postacie ,powstawały kościoły ,pałace,kamienice(bogato zdobione w rzezby,które wyrażały gniew ,strach,rozpacz)we wnętrzach stosowano dekoracje gipsową -sztukaterię(powlekana złotem)robiono ogrody, parki,fontanny ,żywopłoty.powstał Wersal(rezydencja króla Ludwika 14).Malarze :Rubens,Caravagio,-malowali sceny z życia św.i ówczesnych władców.malarze:Rebrand i Vermeer-martwe natury.Szekspir pisał dramaty Molier też (:
Barok w Polsce-budowano koscioły (w tym stylu).Pałac w Wilanowie.Szlachta kolekcjonowała obrazy dywany, porcelane i zdobioną broń z Azji.Noszono kontusze(suknia za kolana bogato zdobiona (: )Portretowano się na tle symboli religijnych,wychwalano zalety państwa i jej obywateli(uznawali sie za wzór)-ta kultura polskiej szlachty to sarmatyzm,przedstawiciele-W.Potocki,J.A.Morsztyn
(:
6 4 6