Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T21:01:37+01:00
Znany jako spirytus, ciecz bezbarwna o charakterystycznym zapachu, bardzo dobrze rozpuszcza sie w wodzie, powoduje scinanie białka, łatwopalny, ma odczyn obojętny. Stosuje sie go do produkcji leków, kosmetyków, ekstraktów owocowych, paliwa, produkcja eteru, kauczuku, stosowany jako rozpuszczalnik.
Alkohol wchłoniety do krwi zostaje tylko w niewielkim stopniu wydalony z organizmu przez ukł. oddechowy. W procesie utleniania alkoholu zastaje zuzyty tlen zawarty w kom., a potrzebny do utleniania tłuszczów, białek i węglowodanów, co zakłoca normalny proces metabolizmu. Alkohol zaburza prace serca, zmienia swiatło naczyn krwionosnych, a wiec i cisnienie krwi, co z kolei moze stac sie przyczyna udaru mózgu.
To jest moja notatka z lekcji, możesz sobie wybrać coś z tego np. dobre : do produkcji leków, ktore sa niezbedne podczas choroby, a zle: jest latwopalny i w niewlasciwej sytuacji moze spowodowac powazne szkody.
6 3 6
2010-01-07T21:09:35+01:00
Zastosowanie:
- jest podstawowym składnikiem wielu leków np. kropli nasercowych , żołądkowych, ziołowych oraz nalewek leczniczych.
- stosuje się go również w przemyśle kosmetycznym do wytwarzania perfum oraz w przemyśle chemicznym do wyrobu farb i lakierów
- w handlu dostępny jest denaturat czyli skarzony entaoln
- wykorzystywany jako surowiec w wielu dziedzinach chemia , medycyna, przemysł kosmetyczny
- stosowany jako rozpuszczalnik
- cele spożywcze ( główny składnik większości trunków).

Negatywne skutki ?:

-jest silną trucizną
- w powietrzu działa negatywnie na człowieka tzn. drażni oczy, drogi oddechowe.
- uzależnienie
6 4 6