Odpowiedzi

2010-01-07T21:56:03+01:00
Witaminy są niezbędne dla organizmu ponieważ pomagają mu normalnie funkcjonować. Jeżeli brakuje Ci witaminy np. C to możesz szybko się przeziębić. Naturalnie że witaminy są potrzebne.
2010-01-07T21:57:57+01:00
witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Słyszymy stale, że należy jeść warzywa i owoce, aby zapewnić sobie jak najwięcej zawartych w nich witamin. Wiemy też, że szczególnie powinniśmy zwracać na to uwagę nie tylko w okresach wytężonej pracy umysłowej i fizycznej, ale również w tych porach roku, gdy jesteśmy narażeni na bakterie i wirusy, a więc jesienią, zimą i wiosną. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy odczuwają także ci, których dieta jest niewystarczająca, dzieci i młodzież w okresie dorastania, ludzie chorzy i w czasie długotrwałej rehabilitacji, kobiety w ciąży i karmiące piersią. W tych przypadkach trzeba uzupełniać niedobór witamin za pomocą soków i odpowiednich preparatów witaminowych.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-07T21:58:45+01:00
Witaminy są to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu związki organiczne, biorące udział w przemianach biochemicznych. Nie stanowią one jednorodnej grupy i mają różny skład chemiczny. Ich obecność warunkuje prawidłowe działanie enzymów, czyli białek katalizujących procesy przemiany materii. Organizm ludzki potrzebuje bardzo małych ilości witamin. Jednak sam nie jest zdolny do ich syntezy (wytwarzania), musi je otrzymywać wraz z pożywieniem. Istnieją także tzw. prowitaminy, które po spożyciu mogą być przez organizm człowieka przetwarzane na witaminy.
Witaminy wpływają na wiele różnorodnych procesów zachodzących w organizmie. Każda z witamin warunkuje prawidłowość zachodzenia różnych reakcji, których efektem jest prawidłowa budowa struktur organizmu (kości, nabłonki, krwinki, hormony itd.). Poniżej przedstawiono skrótowo charakterystykę roli poszczególnych witamin.
np. brak witaminy C powoduje samoistne krwawienia, obniżona odporność, depresja, niedokrwistosc.
brak witaminy E rozdraznienie, osłabienie
witaminy D u dzieci i mlodziezy krzywica, rozmiekaniem kosci u dorosłych złamaniami, skrzywieniami.