Odpowiedzi

2010-01-08T13:56:26+01:00
Przedstawić mechanizm tworzenia wiązania kowalencyjnego

Wiązanie kowalencyjen tworzy się między atomami pierwiastków, których różnica w elektroujemności jest mniejsza niż 0,4. Występuje ono między innymi w cząsteczkach tworzonych przez atomy tego samego pierwiastka np: Cl2, N2 ale też w cząsteczce NCl3. Wiązanie to polega na uwspólnieniu jednego lub więcej swoich elektronów z elektronami innego atomu. Wtedy to atomy wchodzące w skład cząsteczki uzyskują trwałą konfigurację elektronową - zapełniają wszystkie wolne orbitale elektronami.
19 3 19
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T14:04:04+01:00
Strasznie długo, wątpię żeby chciało Ci się to czytać. :x

A więc wiązanie kowalencyjne polega na uwspólnianiu elektronów. Pierwiastki dążą do tego, aby mieć konfigurację gazu szlachetnego, czyli mieć 2 (deuter - wodór) lub 8 elektrony (oktet - inne niemetale) Zachodzi ono tylko pomiędzy atomami takimi samymi, np. O2 czy H2.

Tak więc przestawiłem to na rysunku. Azot, ponieważ jest w 15 grupie, ma 5 elektronów. Rysujemy max. 2 po każdej stronie. Jest to wzór elektronowy kropkowy i wychodzi coś takiego jak na rysunku pierwszym. Potem te elektrony się uwspólniają (dążą do oktetu - 8 elektronów - rysunek II). Wychodzą nam wtedy 3 wiązania, każde powstaje z 2 uwspólnionych elektronów. A reszta, która została tworzy wolne pary elektronowe i one też się łączą. Wtedy powstaje nam wzór elektronowy kreskowy. Gdy usuniemy kreski nad azotami uzyskamy wzór strukturalny.


Mam nadzieję, że pomogłem... xD
7 4 7