Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T14:49:50+01:00
Oparzenie to uszkodzenie skóry w wyniku wystawienia jej na wysoką temperaturę spowodowaną przez ogień, gorące płyny, środki chemiczne, słońce lub prąd elektryczny. Stopień oparzenia zależy od konkretnej sytuacji i przyczyny. Przy oparzeniach powierzchniowych (lekkich) może wystąpic jedynie miejscowe zaczerwienienie skóry lub wypełniony płynem pęcherzyk. W wyniku oparzen ciężkich może nastąpić zniszczenie całych płatów skóry. Jedynie drobne powierzchniowe oparzenia można leczyć w warunkach domowych. Bez względu na to, jak drobne czy bolesne wydaje się oparzenie, jego skutkiem może być często jakieś uszkodzenie tkanki (w przypadku oparzeń ciężkich może nawet nie występować ból, gdyż zniszczeniu ulegają zakończenia nerwów). Wszelkie oparzenia powodują wydzielanie się bezbarwnej cieczy (osocza) i jeżeli nastąpi zbyt wielka utrata, można znaleźć się w stanie wstrząsu.

Co zrobić najpierw?

W przypadku oparzeń powierzchownych

1. Należy ochładzać oparzone miejsce pod zimną bieżącą wodą przez około 10-15 minut lub tak długo jak dziecko jest w stanie wytrzymać. Jeżeli oparzenie wystepujen na niewielkiej powierzchni, można zastosować okład z lodu.

2. Na oparzone miejsce zakładamy jałowy opatrunek lub czystą, wyprasowaną chusteczkę. Opatrunek powinnien być nieco większy niż oparzone miejsce. Nie należy stosować żadnych kremów, zwłaszcza masła czy innych tłuszczów.

3. Podajemy dziecku aspirynę lub paracetamol w płynie, aby złagodzić ból.

4. Staramy się unieść oparzone miejsce w górę, aby zwolnić dopływ krwi. Pomoże to również w złagodzeniu bólu.

W przypadku rozległych, ciężkich oparzeń lub oparzeń prądem elektrycznym.

1. Jeżeli oparzenia zostały spowodowane płynami np. wrzątkiem, gorącym tłuszczem lub środkami chemicznymi, zakładamy na ręce gumowe rękawice lub używamy ręcznika bądź czystej szmatki, aby nie dotykać ich bezpośrednio. Nastepnie zdejmujemy ubranie dziecka, aby nie parzyć skóry. Nie należy usuwać resztek odzieży przylegających do skóry.

2. Jeżeli dziecko doznało wstrząsu elektrycznego, należy najpierw odciąć je od źródła prądu przez wyłączenie prądu lub odepchnięcia dziecka przy użyciu materiału nieprzewodzącego, np. drewna.

3. Ochładzamy oparzone miejsce pod bieżącą wodą tak długo, jak dziecko jest w stanie wytrzymać. Jeżeli oparzenia występują na dużej powierzchni, wkładamy dziecko do wanny z chłodną wodą. Należy sprawdzić, czy dziecko oddycha i rozpocząć reanimację jeśli jest to konieczne. Jeżeli dziecko jest nieprzytomne, ale oddycha, należy położyć je w pozycji właśiwej tak, aby drogi oddechowe były drożne.

4. Zakładamy na oparzone miejsce jałowy opatrunek lub czystą szmatkę, np. wyprasowaną chusteczkę lub poszewkę. Nie stosujemy żadnych kremów ani płynów zwłaszcza masła czy innych tłuszczów.

5. Kładziemy dziecko z uniesionymi nogami w górę i głową obróconą na bok. Zapobiegnie to wystąpieniu wstrząsu dzięki zapewnieniu przepływu krwi do podstawowych narządów. Przykrywamy dziecko czystym prześcieradłem, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zakażenia.

6. Wzywamy karetkę pogotowia, która przewiezie dziecko do szpitala lub przewozimy je własnym samochodem.