Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T15:48:37+01:00
Porosty pełną funkcję wskaźnikową ponieważ dzięki porostom można sie dowiedzieć czy dana gleba jest żyzna, po powietrze jest zanieczyszczone czy też nie. wystarczy tylko popatrzeć na kolor i na kształt porostu. z porostów można sie też dowiedzieć gdzie jest północ wystarczy zobaczyć z której stronie drzewo jest porośnięte.

mam nadzieje że chodź trochę pomogłam :)
1 4 1
2010-01-08T16:12:40+01:00
Porosty naleza do organizmow glebotworczych,poniewaz przyczyniaja sie do stopnowego kruszenia sie skały i tworzenia zaczatkow glegy dzieki wydzielanym zwiazkom organicznym ,ktore nazywa sie kwasaami porostowymi.porosty sa bardzo wrazliwe na zanieczyszcznia powietrza.poszczegolne gatunki wystepuja przy okreslonej zawartosci siarki w powietrzu,dlatego człowiek wykorzystuje je jako organizmy wskaźnikowe do oceny czystosci powietrza.Dlatego też nie spotkamy ich w dużych miastach i aglomeracjach,ponieważ nie są w stanie egzystować w tak zanieczyszczonym środowisku.Na zanieczyszczenia najbardziej wrażliwe są porosty o plesze krzaczkowatej. Natomiast bardzo odporne są porosty z plechą skorupiastą.
Pustynia porostowa będzie więc występowała na terenach o dużym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu (niekoniecznie w miastach). Odporność poszczególnych porostów na substancje znajdujące się w powietrzu jest podstawą "skali porostowej" według której można określać stan powietrza na danym terenie. Problem zanikania plechowców jest związany (wg Dolla) ze zwiększoną zawartością dwutlenku siarki w powietrzu, innych związków toksycznych - choć w mniejszym stopniu - oraz związków chemicznych, tj. środki ochrony roślin, nawozy sztuczne, metale ciężkie i pyły. Takim powodem może być również zachwiana gospodarka wodna oraz zmiany klimatyczne, stan fizjologiczny plech i ich odległość od źródła zanieczyszczenia i jego stężenia.
mysle ze te rosliny sa bardzo przydatne na swicie.pełnia porzyteczna role

licze na naj:]
pzdr
1 5 1