Mam do napisania charakterystyke postaci antygony.
i musze uzyc tych rzeczy:
1.stosunek do rodzicow i rodzenstwa:świadomość tregicznego losu rodu lablakidow.swiadomosc fatum,wspolczujace uczestniczenie tragedii-towarzyszenie ojcu az do smierci.milosc siostrzana czyli spelnienia powinnosci siostry wobec ciala polnejkesa.
2.zachowanie antygony w sytuacji krancowej
3.ocena:a)tryb oznajmiajacy tryb przeszly.b)co najmniej 4 akapity
c)zadbaj o spojnosc kazdego akapitu,wspolnosc miedzy akapitami..d)pamietaj zeby nie powtarzac czasownika byc.
minimum kartka podaniowa.
potrzebne piknie;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T22:14:31+01:00
Antygona to córka Edypa i Jokasty. Kierowała się prawem niepisanym, gdyż nie chciała poddać się woli króla. Powstał więc konflikt między kobietą, a królem, który nie mógł znieść, że jedna osoba może mu się sprzeciwić.
Dziewczyna miała jedną siostrę oraz dwóch barci, niestety obaj zginęli w walce bratobójczej. Eteoklesa pochowano zgodnie z prawami boskimi, ciało Polinika zostawiono nagie, aby dzikie zwierzęta mogły je rozszarpać, taką decyzję podjął król- Kreon. Antygona nie zgadza się z tym zachowaniem i za wszelką cenę stara się pogrzebać brata.Pogrzebanie Polinika zapewniałoby mu spokój duszy i bezpieczne dostanie się do Hadesu. Była sprytna, odważna, uczciwa, inteligentna, roztropna.Kochała braci i siostrę Ismenę, której nie pozwoliła zginąć. Została skazana na śmierć z powodu naruszenia zakazu Kreona. Darzyła miłością Hajmona, syna króla, lecz to nie pomogło jej w złagodzeniu kary. Ostatecznie popełnia samobójstwo.
Uważam, że Antygona była godna naszego szacunku. Nie każdy zdobyłby się na taki czyn jak ona. Dla swojej siostry była gotowa oddać życie. Nie pozwoliła, by ktoś inny cierpiał.