Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T15:49:29+01:00
Rezerwat Pokazowy Żubrów. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, można podziwiać żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki oraz rysia.

Godnym uwagi jest również Park Pałacowy w Białowieży. Został założony pod koniec XIX i na początku XX w. Rozciąga się na powierzchni prawie pół kilometra kwadratowego. Park jest posadzony w stylu ogrodu angielskiego. Sprowadzono tu drzewa z różnych stron świata, gdzie naturalnie obok siebie nie występują. Rosną tu obok siebie, np. choiny kanadyjskie i dęby czerwone. Na wzgórzu uwagę przyciągają wielkie dęby szypułkowe liczące ponad 300 lat. W parku znajduje się najstarszy zachowany budynek w Białowieży – drewniany dworek z 1845 r. oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa. W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy. Na grobli pomiędzy nimi znajduje sie obelisk z autentycznymi napisami w języku polskim i niemieckim, które opisują zdobycze króla Augusta III wraz z żoną podczas polowania w 1753 r. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce, wzdłuż której ustawione są tablice informujące o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości.

Obręb Ochronny Hwoźna położony jest na północy parku. Obszar ten jest w znacznym stopniu przeznaczony dla turystyki pieszej i rowerowej. Oferuje ponad 20 km szlaków pieszych i 14 km szlaków rowerowych na których obcowanie z przyrodą ułatwiają wieże i punkty widokowe, liczne kładki oraz wiaty turystyczne. Trasy te są udostępnione turystom nieodpłatnie i bez przewodnika. Na teren Obrębu można się dostać trzema drogami: od strony Narewki, od osady Zamosze i od wsi Masiewo. Na szlakach znajdują się miejsca parkingowe, wiaty oraz duże mapy z dokładną informacją turystyczną.
2 5 2
2010-01-08T15:56:27+01:00
- Rezerwat Pokazowy Żubrów,
- Muzeum Przyrodniczo-Leśne,
- Obwód Ochronny Sierchanowo:
- trasy w obszarze dawnego Rezerwatu Ścisłego,
- Park Pałacowy,
- Obręb Ochronny Hwoźna.