Zredaguj obraz Pietera Bruegla. ( opis obrazu )
a) dokładnie przyjrzyj się obrazowi i określ jego temat
b) odwołaj się do fragmentu Biblii i potraktuj go jako kontekst
c) Napisz odp. na pytania
- jak zachowują się ludzie budujący wieżę
- dlaczego ludzie nadal budują wieżę
d) Wyjaśnij:
- dlaczego -twoim zdaniem- część budowli się rozpada
- dlaczego górne poziomy nie są ukończone
- dlaczego ósmy poziom jest zaledwie rozpoczęty: możesz odwołać się do symboliki liczb

Odp. na te pytania powinny być umieszczone w opisie obrazu.
Tj. zad. 5 str. 123, podręcznik '' Między nami '' kl. 1 gim.
Z góry dzięki. :)

2

Odpowiedzi

2010-01-08T16:51:36+01:00
„Upadek Ikara” jest jednym z najsłynniejszych obrazów flamandzkiego malarza - Petera Breugla. Żył on i tworzył w latach 1528 – 1569. Przedstawiany przeze mnie obraz powstał ok. 1558 roku.

Na pierwszy rzut oka, na płótnie widzimy chłopa orzącego ziemię, o pochylonej sylwetce. Mężczyzna ubrany jest w brudną tunikę koloru zielonego, czerwoną koszulę, buty robocze. Czarna czapka chroni jego głowę przed upałem. Rolnik w lewej dłoni trzyma bat, którym popędza konia, ciągnącego drewniany pług.

Na drugim planie możemy dostrzec pasterza, pasącego swoje owce. Człowiek ubrany na turkusowo, ma wzrok skierowany ku niebu, opiera się o kij. Przy jego prawej nodze siedzi pies. Tuż obok zauważamy rybaka, który prawą ręką zarzuca wędkę.

Również na drugim planie twórca przedstawił tragiczny koniec życia tytułowego bohatera. Topiący się Ikar znajduje się przy statku, w prawym dolnym rogu obrazu. Nad morskie fale wystają tylko pióra ze skrzydeł i noga lekkomyślnego marzyciela.

W głębi dzieła, po prawej stronie, zauważamy statek, na którego pokładzie znajdują się kupcy. Rozwinięte, kremowe żagle świadczą o tym, że statek płynie. Po lewej stronie dostrzegamy szczyty gór, dalej znajduje się duże miasto portowe. Centralne miejsce widoku zajmuje złociste, kąpiące się w falach morza słońce.
Śmierć niedojrzałego idealisty jest zaledwie małym epizodem w świecie ludzi. Nikt poza artystą nie zauważa odejścia na drugi świat nieodpowiedzialnego Ikara. Wszyscy ludzie zajęci są swoją codzienną pracą. Bohater ginie w samotności.

Dramat ten jest przestrogą dla młodych ludzi, przed śmiałym przedsięwzięciem, które może zakończyć się tragicznie.

Dzieło to bardzo mi się podoba. Artysta świetnie dobrał kolorystykę pracy. Każdy szczegół jest dokładnie uwidoczniony, przez to obraz staje się czytelny.
11 2 11
2010-01-08T16:55:20+01:00
A) obraz przedstawia tonącego Ikara
b-d) ludzie ciągle się kłócą i nie mogą dojść do porozumienia, więc budowa nadal trwa; i to wszystkoXD odp. na każde z tych pytań
8 2 8