Zastanow sie nad rola zwierzecych bohaterow i sensem pisania bajek. Uloz na ten temat kilka zdan, korzystajac z wybranych z ramki wyrazow i sformulowan.

zwierzeta, cechy ludzkie, symbolizowac, byc alegoria, postawy, zachowania, sytuacje, pouczenie(morał), krytyka, pochwala.

- W jakich utworach spotkales sie z podobnym sposobem maskowania znaczen??? najbardziej chodzi mi o bajke Pan i Pies ,Ptaszki w klatce, Mądry i głupi lub Dewotka;))Ignacego Krasickiego

2

Odpowiedzi

2010-01-08T17:05:40+01:00
Zachowanie zwierząt w bajkach symbolizuje cechy ludzkie. Takie sytuacje mają za zadanie krytykować, lub chwalić zachowanie ludzi. W bajkach nie występują ludzie, by nikt nie poczuł się urażony

Z alegorią spotkałam się m.in. w bajkach: Kruk i Lis, Czapla, Ryby i Rak. Jest wiele bajek, w których występuje sposób maskowania znaczeń.
27 4 27
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T17:07:46+01:00
Moim zdaniem pisanie bajek ma sens, ponieważ bajki uczą i wychowują, przedstawiają szary, codzienny świat w weselszych barwach, pocieszają nas oraz pomagają rozwiązać problem, który nas dotyczy . Zwierzęcy bohaterowie przedstawiają często cechy ludzkie i tym samym pokazują nam je w innym świetle, często bardziej uświadamiającym nam to jacy jesteśmy. Zwierzęta w bajkach symbolizują charaktery ludzi, zachowania, które często trudno nam zrozumieć u ludzi nas otaczających . Bajka Krasickiego "Pan i pies" uczy, że warto czasami spojrzeć na sytuację z innej strony .
30 4 30