Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T17:10:33+01:00
Płazy so to kregowce prowadzace wodny lub wodno-laowy tryb zycia.maja dwie pary konvzyn.płazy zyja w meijscach zacienionych i wilgotnych na ogoł w poblizu z biornikow wodnych,.wiekszsc dobrze pływa i skacze lub wspina sie na drzewa.ich ciało składa sie z tułowia,głowy,oczow,otworu gebowego,konczyn przednich,konczyn tylnych,błon pławnych,stóp,podludzia,ud.płazy sa drapieznikami.ich pozywieniem sa owady,skorupiaki,slimaki i małe ryby,w polsce sa pod ochormna z powodu wyginiecia.

gady to kregowce ktore uzalezniły sie od srodowiska wodnego i wystepuja głownie w srodwisku ladowym,sa zmiennociplne.maja skore zabezpeiczjaca organizm pred wysychaniem.ich narzadem oddechowym sa gabczaste płuca.gady sa owodniowcami,w ivh rozwoju zaroskowym wystepuja błonby płopdowe:owodnia,kosmówka,omocznia ,pecherzyk złótkowy.ptaki:to kregowce ktore potafia latac dzieki skrzydłom a ich cialo jest okryte piorami.tylko niektore nie umieja lata np: strus ,pingwin.ptki satałocieplne .Ptaki żyją i rozmnażają się w prawie wszystkich ziemskich biotopach na każdym z siedmiu kontynentów. Najbardziej na południe wysuniętym siedliskiem są kolonie lęgowe petrela śnieżnego znajdujące się do 440 kilometrów w głębi Antarktydy[16]. Najwyższa różnorodność gatunkowa ptaków występuje w regionach tropikalnych – co może być wynikiem ogólnie wyższego stopnia specjacji w warunkach tropikalnych albo częstszych przypadków wymierania gatunków na szerokościach geograficznych z umiarkowanym klimatem
Budowa zewnętrzna ptaka: dziób, głowa, tęczówka, źrenica, górna część grzbietu, małe pokrywy skrzydłowe, barkówki, średnie pokrywy skrzydłowe, lotki trzeciego rzędu, kuper, lotki pierwszego rzędu, podbrzusze, udo, staw skokowy, skok, stopy, goleń, brzuch, skrzydło, klatka piersiowa, gardło, korale.Większość gatunków ptaków prowadzi dzienny tryb życia, istnieją jednak gatunki, np. z rzędów lelkowych czy sów, które są aktywne w nocy lub w godzinach zmierzchu. Niektóre gatunki siewkowych odżywiają się natomiast w zależności od pływów morskich, nie zważając na dzienno-nocne różnice jasności światła.

pzdr:
licze na naj
:]
mysle ze pomogłam;]
:*
23 4 23
  • Użytkownik Zadane
2010-01-08T18:02:26+01:00
Płazy stanowią formę pośrednią pomiędzy kręgowcami morskimi i lądowymi. Są to pierwsze kręgowce, które przystosowały się do życia na lądzie. Zwierzęta należące do tej grupy odznaczają się wielką różnorodnością postaci.

Gady są zwierzętami w pełni przystosowanymi do życia na lądzie. Brak zależności tych zwierząt od środowiska wodnego przejawia się zarówno w budowie anatomicznej poszczególnych narządów, jak i w specyficznym sposobie rozwoju zarodkowego.

Ptaki – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 000 gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
14 4 14