Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-22T18:50:34+02:00
22.09.2009

Jak poinformował TVN24, po godzinie 16., w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł 44-letni kolejny górnik. To 15. ofiara zapalenia metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Kochłowicach w Rudzie Śląskiej.

W chwili zapłonu kilometr pod ziemią było 53 górników. Większość udało się ewakuować na powierzchnię. 15 jest ciężko poparzonych.

Prezydent Lech Kaczyński podjął decyzję o wprowadzeniu w całej Polsce dwudniowej żałoby narodowej. Żałoba rozpoczęła się dziś 6. rano.

Łącznie w szpitalach leczonych jest 40 rannych górników.

#źródło- www.sfora.pl21.09.2009
Przez globalne ocieplenie będzie... zimniej
To ogromny problem dla klimatologów.

Jeden z najważniejszych propagatorów teorii o globalnym ociepleniu, twórca modeli klimatycznych, właśnie zmienił zdanie. O 180 stopni. Nie on jeden zresztą.

Międzyrządowy Panel ONZ ds. Zmian Klimatycznych IPCC to 2,5 tys. naukowców różnych dziedzin. Wszystkich łączy jedna idea - jak powstrzymać globalne ocieplenie. Jednak już 400 z nich uważa, że choć klimat faktycznie się zmienia, to temperatury wcale nie rosną - zauważa "Calgary Herald".

Według profesora Mojiba Latif z Instytutu Badań Morskich Leibniza w Kiel, przez najbliższe 10 do 20 lat Ziemia będzie się coraz bardziej ochładzać. A wszystko za sprawą zakłóconych prądów morskich na północnej półkuli Ziemi.

Zmienia się też tzw. Oscylacja Północnoatlantycka, czyli zespół zjawisk klimatycznych odnoszący się do różnic w ciśnieniu i temperaturze powietrza oraz sile wiatrów - tłumaczą naukowcy.

W efekcie w procesie długofalowego procesu globalnego ocieplenia nastąpi "przerwa na kawę" i temperatury zatrzymają się, a potem spadną.

Dość to niewygodne dla klimatologów, bo jak przekonywać, że temperatury wzrosną, ale dopiero za dwie dekady - donosi "New Scientist".

#źródło: www.sfora.pl