Odpowiedzi

2010-01-08T19:03:24+01:00
- środowisko życia:
Zwierzę to prowadzi lądowy tryb życia. Siedliska dorosłych płazów nie ograniczają się do miejsc, w których występuje woda; można je spotkać w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, a rzadziej iglastych, na polanach, w obrębie skalistych zboczy, w buszu, a nawet na obszarach rolniczych[5], dolinach ze strumieniami, w południowej Europie w pobliżu osiedli ludzkich, na pastwiskach i łąkach. Dobrze sobie radzi w środowisku zmienionym, widuje się ją nawet w ogrodach[5]. Szczególnie lubi lasy bukowe[8], iglastych zaś unika, podobnie jak gleb wapiennych[9], w przeciwieństwie do piaskowców, margli[23], a wg niektórych też granitów[24]. Bytuje także w otoczeniu roślinności środziemnomorskiej[5]. Zamieszkuje głównie okolice podgórskie (lasy pogórza, regiel dolny[9]), w Alpach dochodzi zwykle do wys. 800 m n.p.m., a w polskich Karpatach i Sudetach od 250 do 1087 m n.p.m.[6][7], nie licząc Tatr – tam do 1000, rzadko 1300 m n.p.m.[25]. Zaproponowano, iż obecność tego ogoniastego na górskich pastwiskach może oznaczać, że w przeszłości porastał je la
-części ciała:
Ciało salamandry jest walcowate, głowa szeroka, płaska, oczy wyłupiaste. Ogon silnie walcowaty jest krótszy od długości reszty ciała. Skóra grzbietu jest gładka i błyszcząca, nogi są masywne, chociaż stosunkowo krótkie.
Samiec jest wysmuklejszy od samicy i ma wyraźnie zgrubiały ogon u nasady oraz dłuższe i delikatniejsze nogi.
pokrycie ciała:
Szarobrązowe metalicznie plamkowane kijanki,
samica czarna w żółte plamki, samiec czarny w żółte plamki ale z paskiem na boku.
-sposób rozmnażania:
rodzą sie z jaj ( jajorodność)
9 3 9
2010-01-08T19:18:08+01:00
Salamandra plamista to jedyny płaz ogoniasty występujący w naszym kraju.Spotkać ją można w Sudetach i Karpatach.Wyglądem przypomina jaszczurkę ale w odróżnieniu od niej nie ma łusek i pazurów tylko gładką zawsze wilgotną,błyszczącą skórę.W skórze znajdują się gruczoły jadowe .
rozmnażanie-dojrzałość płciowa po 3-4 latach życia.
Gody -jesienią głównie we wrześniu wyłącznie na lądzie.
Rozmnażanie-wiosną ,od marca do początku czerwca samica rodzi w wodzie zimnych i czystych strumieni około 40 kijanek.Ich długość wynosi 23-36mm .Po 3-4 miesiącach życia w wodzie ,kijankom zanikają skrzela i wykształcają się płuca.Wychodzą wtedy na ląd.
długość życia 10-20 lat.
Kijanki zjadają małe bezkręgowce wodne ,dorosłe żywią się owadami,robakami i ślimakami.prowadzą nocny tryb życia.
Salamandra jest samotnikiem ,ale okres snu zimowego spędza zazwyczaj gromadnie.WPolsce salamandra podlega całkowitej ochronie.
Porusza się powoli i ociężale
7 2 7