Najlepszemu dam wszystkie punkty ! :)

Moj glos w dyskusji - tradycyjny list czy e-mail ?

Czyli trzeba napisac czy wolimy pisac listy czy moze e-maile, jakie sa z tego kozysci i dlaczego . Czyli jakies argumetny moze czy cos . :-) Praca tak na 2 kartki z zeszytku :)

2

Odpowiedzi

2010-01-08T19:33:38+01:00
Moim zdaniem polemika na temat wyższości listów tradycyjnych od e-maili jest zbędna. Owszem, obie formy mają swoje plusy i minusy, jednak listy tradycyjne mają w sobie "to coś".
E-maile są to informacje tekstowe wysyłane drogą elektroniczną. Są bardzo przydatne kiedy chcemy załatwić coś przez internet, np. skontaktować się ze sklepem internetowym czy dokonać zakupu przez internet. Jednak, wbrew pozorom, postęp idzie z czasem i w obecnych czasach e-maile to przeżytek w kontakcie z bliskimi czy znajomymi. O wiele szybsze i komfortowe są komunikatory, które umożliwiają na bezpośrednią rozmowę w danym oknie. Odpowiedzi wyświetlają się błyskawicznie, a e-maile nie mają aż takiej prędkości. Jednakże, cobyśmy nie mówili o prędkości kontaktu, pomijając to zagadnienie - wyznanie miłosne czy kontakt z rodziną poprzez parę skupisk literek, które wyświetlają się na ekranie to bynajmniej nie jest szczyt marzeń dla osoby pragnącej bliskości.
Listy tradycyjne pod względem prędkości lub kosztów przegrywają z e-mailami. Jednak nawet ta wada nie jest w stanie pobić ich zalet. Moim zdaniem listy tradycyjne zawierają dużą cząstkę osobowości wysyłającego. Cóż może zastąpić specyficzny zapach, papeterię czy odręczne zapiski? Parę literek wysłanych drogą elektroniczną?
Jeśli chodzi o e-maile nie mówię nie, bo są przydatne w załatwianiu spraw przez internet. Jednak uważam, że kontakt z bliskimi powinien chociaż oddawać cząstkę nas, a nie być marną imitacją. Listy elektroniczne zabierają również intymność - często mamy wrażenie, że ktoś niepożądany mógłby przeczytać nasze zwierzenia - tradycyjna forma komunikacji zmniejsza takie prawdopodobieństwo.
Kończąc moja wypowiedź chcę zwrócić uwagę na jedną rzecz - miejmy w sobie choć cząstkę tradycjonalizmu. Nie zawsze wszystko co nowe i bardziej komfortowe znaczy lepsze. Na prawdę warto posiadać w sobie chociaż cząstkę dawnego romantyzmu i tradycji.
5 3 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T19:34:58+01:00
Moim zdaniem, lepiej jest pisać listy pod postacią e-maila. Wiele ludzi przyzwyczaiło się do starej metody przekazywania swoich odczuć emocji lub po prostu przeżyć, większość takich ludzi to ludzie starzy którzy lubią i piszą takie listy do swoich znajomych lub rodziny opowiadając im o swoich ostatnich rozterkach. Wiele z nich nie zwraca uwagi na to,że taka korespondencja kosztuję ponieważ za kopertę i za znaczek się płaci. List to już staro modny sposób przekazywania sobie informacji mało kto go używa, jeśli nawet to są to ludzie starszego pokolenia np: nasi dziadkowie którzy nie mają pojęcia o wirtualnym świecie i jego rozszerzonej funkcjonalności. Nie wiedzą nawet jak się obsługuje komputer a co dopiero coś takiego jak wysłać wiadomość na pocztę czyli współczesną przeglądarkę e-mail.Moim zdaniem wysyłanie maili jest bardziej wygodniejsze niż pisanie standardowych listów , bez ruszania się z domu możesz przekazać informacje każdemu kto ma e-maila. Równie bardzo wygodnym argumentem maila jest to że jest on całkowicie bez płatny i możesz go wysłać o każdej porze dnia i nocy. Lecz poczta ta nie ma samych zalet są także wady których jak widać nie da się ukryć.Osoba starsza nie jest w stanie odczytać wiadomości ponieważ nigdy wcześniej nie miała miała styczności z internetem , jest także jeszcze jedna wada która całkowicie utrudnia pracę e-mailu mianowicie to ,że nie wszyscy posiadają takową pocztę. Dużym plusem mailu jest pisanie do osób spoza granic naszego kraju. Większość ludzi podobnie jak ja zaczynają funkcjonować z wirtualną pocztą. Lecz jedno jest pewne standardowy list którym się posługuję do dzisiaj zawszę będzie.
4 4 4