Odpowiedzi

2010-01-08T19:33:41+01:00
1. Proces mumifikacji trwał około 70 dni, podczas których usuwano zmarłemu organy wewnętrzne. Następnie moczono je w specjalnych roztworach. Później, po namaszczeniu ciała wonnościami i rozłożeniu w miejscu, gdzie się ono znajdowało substancji żywicznych, owijano je lnianymi bandażami.
2 3 2
2010-01-08T19:45:23+01:00
Mumifikowanie ludzi, powstawało w kraju o klimacie gorącym i suchym. Egipcjanie prawdopodobnie grzebali swoich zmarłych w płytkich zagłębieniach pustyni (obszary nadbrzeżne były zarezerwowane pod uprawę). Pochówek bez trumny oraz suchy, gorący piasek sprawiały, że zwłoki szybko się wysuszały. Groby te były płytkie, wiec zdmuchiwany piasek odsłaniał często szokujący widok dobrze zachowanych zwłok. Trudno stwierdzić, czy mogło to spowodować rozwój życia duchowego, czy tez tylko umocniło wierzenia. Egipcjanie zauważyli jednak, ze szczątki zmarłego nie znikają całkowicie .
Jak budowano piramidy - Piramidy budowano z bloków kamiennych, które wyrąbywano za pomocą klinów i młotów w kamieniołomach. Budowa zaczynała się od wyrównywania placu na budowę,następnie mierniczy wyznaczał strony świata, tak aby kierunki budowli były skierowane na N, S, W, E. Ściany budowano z bloków kamiennych, które ze statków przewożących je Nilem a kamieniołomów, przeciąganych papirusowymi liniami na miejsce budowy. Tam wciągano je na górę po stromych rampach usypanych z piasku i żwiru. Egipcjanie wznosili piramidy od środka na zewnątrz i jednocześnie w górę. W ostatnim etapie całą budowlę oblicowywano, czyli obkładano płytami białego kamienia wapiennego.
1 5 1