Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-08T20:13:57+01:00
W utworze wystepują dwa równoległe wątki dokumentalny i biblijny, utwór nie jest tylko dokumentem co można powiedzieć parabloa( przypowieścią). Interpretacja utworu jest otwarta występuje narrator I -go stopnia, opowiada z punktu widzenia Małgorzaty II-go stopnia, to co opowiada Mistrz III stopnia, opowiadania o podstawowej narracji na drugiej płaszczyźnie świata przedstawionego to IV stopień. W utworze wystepują cechy groteskowe takie jak: postacie trochę nierzeczywiste z cechami tchorzostwa, pazerności; bal u Sztana; ogłoszenia i szyldy w domu Gribojedowa; inwencja nazw; polityka mieszkaniowa.Można zaobserwować 'piłatyzm czyli tchórzostwo. Szczgólnie widziany u Piłata. Zyczy on więźniowi żeby wyszedł zwycięsko z sądu, ale jednak skazuje go na śmierć tylko ze względu chęci utrzymania władzy. Czuje się z tym źle, marzy wręczo o śmierci. Ale tchórzostow także zauważalne jest u Małgorzaty, kiedy była niewidzialna znszczyła dom. Mistrz również tchórzy paląc swoje dzieło, tchórzostow pisarzy, którzy chcieli piać co innego lecz tem sie nie sprzeciwiali.
Książkę należy traktowac jako przypowieść o losie czlowieka jego lęku, cierpieniu, niepokoju, szukaniem ukojenia.
W powieści zło to tezultat słabości, każde popełnione zło przez człowieka może i powinno byc potraktowane z przebaczeniem lecz koneczne są do tego spełnienia warunki: świadomość sprawy czynu, odkuienie zła cierpieniem, aktu miłosierdzia i kazdy za swe czyny odpowiedzialny jest indywidualnie. Potzrebna jest również wiernośc samemu sobie, swoim ideałom.
powieść ta to dzieło otwarte, nie dające się jednoznacznie zintepretować. Można mówić o mitycznej czy mitoogicznej konstrukcji poiweści.Jednak w ostateczności zawsze wygra prawda, dobro i sprawiedliwość.
Powieść rozgrywa sie w kilku przestrzeniach:
-przestrzeań realistyczna- to Moskwa lat tzrydziestych
- przestrzeń historyczna wszstkie sceny z Piłatem i Jeszuą Ha- Nocri.
- przestrzeń fantastyczna bal sztana, lot na miotlke Małgorzaty
Jest to powieść o miłości, gdyz ujawnia uczycie Małgorzaty i Mistrza. Powieść o walce dobra ze złem, bal u sztana, nawet sam Woland jako sztan w końcu usposobienie zła staje po stronie dobra ponieważ wykonując wyroki czyni dobro. Powieść o totalitaryzmie wszechobecne donosy,zastraszanie ludzi, wywózka do obozów, ingerencja we wszystkie dziedziny życia narzucanie każdemu postaw. Jest to powieść mająca motywy szatana lecz tak naprawdę nie ma zła ze strony Wolanda lecz wręcz zajmuje się on naprawem zła. Powieść o dziejach Chrystusa. Autor umieszcza w powieści retrospekcję Jeszui Ha- Nocri, prezentuje postać Piłata. W końcu jest to powieść o człowieku